Biskup Dec: "Większość dziennikarzy to ludzie prawi"
11 stycznia Biskup Świdnicki zaprosił dziennikarzy do Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy na spotkanie świąteczno-noworoczne, którego celem było wspólne kolędowanie i zacieśnienie dobrych relacji z Kościołem lokalnym.
Wydarzenie rozpoczęto w kaplicy seminaryjnej Liturgią Słowa Bożego, podczas której pasterz Kościoła świdnickiego wygłosił okolicznościową homilię.
- Przez chrzest weszliśmy do królestwa niebieskiego. W tym królestwie otrzymujemy różne zadania, różne powołania. Jedni otrzymują powołanie nauczycielskie, lekarskie, a inni dziennikarskie. Do każdego zawodu jest się powołanym. Pracownicy mediów, to ludzie od przekazu słowa, przekazu informacji o czymś, czy o kimś. W przekazie zawierają się dwie główne czynności. Pierwsza to informacja o faktach, a druga to interpretacja tych faktów. Dziennikarze mają obowiązek uczciwie, obiektywnie fakty ustalić i dokładnie z nimi się zapoznać. Fakty opisujemy nie wybiórczo a integralnie, nie pomijając pewnych aspektów tego co się wydarzyło. Fakty można jednak zakłamywać. Mówi się dzisiaj głośno o zakłamywaniu historii i rzeczywistości. Mówi się o polskich obozach koncentracyjnych. Mówi się o wywołaniu II wojny światowej przez nazistów, o obozach nazistowskich, a nie niemieckich. Do dziś trwa kłamstwo o zbrodniach na Wołyniu, czy też kłamstwo o ludobójstwie Ormian. Prawda o katastrofie smoleńskiej jest ciągle również do odkrycia. Wracając do drugiej czynności przekazu, czyli interpretacji, to jest ona trudniejsza i więcej kontrowersyjna. Dziennikarze powinni ustrzec tu się jakiegokolwiek skrzywienia, by obraz był obiektywny, a interpretacja słuszna. Dziennikarze mają być promotorami prawdy, dobra i piękna, nie powinni pisać o tym tylko co złe. Zło jest krzykliwe, bardziej chwytliwe. Za mało dobra jest pokazywane, bo dobro jest wymagające - powiedział bp Ignacy Dec dodając że: Będą wam ludzie wdzięczni, jeżeli będziecie trzymać się prawdy, uczciwości, rzetelności. Większość dziennikarzy, to ludzie uczciwi, prawi i za tą uczciwość i prawość serdecznie dziękujemy i wspieramy was modlitwą.
Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się do refektarza, gdzie jasełka przedstawili klerycy, a następnie złożono sobie wzajemne życzenia, połamano się opłatkiem i poczęstowano się przygotowanym posiłkiem.
Foto.: Krzysztof Brzeźniak - Doba.pl
Przeczytaj komentarze (49)
Komentarze (49)