[WIDEO/FOTO] Świdniczanie upamiętnili 85. rocznicę zbrodni katyńskiej

niedziela, 13.4.2025 17:43 595 0

W niedzielę, 13 kwietnia przy Pomniku Katyńskim na placu św. Małgorzaty w Świdnicy upamiętniono 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Świdnica, Młodzieżowy Dom Kultury, Miasto Świdnica oraz Hufiec ZHP Świdnica.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin o godz. 12.00. Po liturgii nastąpił przemarsz na pl. św. Małgorzaty, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości z udziałem jednostki wojskowej oraz Kompanii Honorowej Garnizonu Wrocław. Uczestników przywitał prezes ŚSP Tadeusz Grabowski. Wygłoszono okolicznościowe przemówieniu, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i Katyński Apel Poległych oraz złożono wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, prezydent Beata Moskal-Słaniewska, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Lewandowski, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, placówek edukacyjnych, rodziny ofiar pomordowanych oraz mieszkańcy.

Zbrodnia katyńska miała miejsce w 1940 roku. Działacze Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD) rozstrzelali prawie 22 tysięcy Polaków, w tym ok. 15 tysięcy Oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Zbrodnia klasyfikowana jest jako ludobójstwo. Masowe groby odkryto w 1943 roku w lesie koło miejscowości Katyń. Komunistyczni działacze radzieccy przez lata próbowali tuszować zdarzenia z Katynia.

W 1990 r. potwierdziły się przypuszczenia, że władze sowieckie wymordowały także jeńców z obozów w Starobielsku i Ostaszkowie, a pojęcie "Zbrodni Katyńskiej" zaczęło oznaczać zbrodnię na polskich jeńcach wojennych z trzech obozów: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Oderwało się zatem od konkretnego miejsca wydarzeń i nabrało charakteru symbolicznego, związanego z ogólną eksterminacją polskich jeńców w ZSRS.

Ostateczne uformowanie się pojęcia zbrodni katyńskiej przyniósł rok 1992, kiedy poznaliśmy szczegóły tamtych wydarzeń. Polscy jeńcy przetrzymywani w Związku Sowieckim zostali zamordowani na podstawie uchwały Biura Politycznego partii bolszewickiej z 5 marca 1940 r. Uchwała ta mówiła również o wymordowaniu tysięcy cywilnych obywateli polskich, którzy po agresji ZSRS na Polskę we wrześniu 1939 r. zostali aresztowani przez sowiecką policję polityczną – NKWD i osadzeni w więzieniach.

Dzisiaj pojęcie zbrodni katyńskiej oznacza eksterminację wszystkich obywateli polskich dokonaną na podstawie marcowej uchwały sowieckiego Politbiura – zarówno jeńców wojennych, jak i więźniów. Ich liczba wynosi blisko 22 tys. osób: 14,7 tys. jeńców i 7,3 tys. więźniów.

/opr. doba.pl na podst. S. Kalbarczyk/gov.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)