[FOTO] Żarowski Teatr Bezdomny świętował 20-lecie

piątek, 25.10.2019 12:02 1992 0

Dwadzieścia lat temu na jego deskach wystawione zostały pierwsze spektakle teatralne, a swój debiut miało wielu żarowskich aktorów.

 

Od samego początku kieruje nim Ryszard Dykcik, założyciel teatru, który – jak sam mówi o sobie – nie czuje się ani bardziej aktorem, ani bardziej reżyserem. Po prostu kocha teatr i lubi pracować z młodzieżą. Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala w Żarowie w czwartek, 24 października świętował 20-lecie swojego funkcjonowania.

Jubileusz rozpoczął się rozmową z Ryszardem Dykcikiem, którą poprowadził Tomasz Pietrzyk dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. W odpowiedzi mogliśmy usłyszeć, jakie były początku Teatru Bezdomnego, skąd pomył na taką ścieżkę w życiu, jakie sukcesy osiągnął teatr i w jaki sposób dobierani są aktorzy.

Do 1998 roku funkcjonował Teatr Tolerancja, który działał przy Żarowskim Ośrodku Kultury. Potem przedstawienia teatralne wystawiane były na plebanii, za zgodą ówczesnego proboszcza Zenona Ochla. Wystawialiśmy tam sztukę religijną „Hanusia”, która tak naprawdę zainspirowała mnie i zachęciła do ponownego założenia teatru – wspominał Ryszard Dykcik założyciel Teatru Bezdomnego w Żarowie.

Jak każdy teatr, również żarowski odniósł wiele sukcesów. Jednak największym i niezaprzeczalnym, jak twierdził Pan Ryszard, jest jego samo istnienie. Choć to również wiele nagród i wyróżnień w teatralnych konkursach. Na deskach teatru zagrało także wielu aktorów.

I to jest dla mnie największy sukces. Udana premiera, zadowolenie aktorów i niegasnąca ciekawość na twarzy widza – dopowiadał Ryszard Dykcik.

Jak przystało na urodziny, nie zabrakło upominków i okolicznościowego tortu. Były też gratulacje i podziękowania, które na ręce Pana Ryszarda i wszystkich aktorów teatru, którzy licznie zjawili się na uroczystości, składali zaproszeni goście. Jubileuszowi towarzyszyła także wystawa poświęcona działalności żarowskiego teatru, którą przygotowało Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Wyświetlono również krótki film, w którym aktorzy teatru wypowiadali się, na czym polega jego fenomen.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie składa serdeczne podziękowania Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Żarowie, Arkadiuszowi Antczakowi oraz Tomaszowi Nyczowi za przekazane materiały archiwalne.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek