Przyznano stypendia Prezydenta Miasta Świdnicy w dziedzinie kultury
Napisanie zbioru utworów muzycznych opracowanych na świdnicki kurant, czyli 15-dzwonowy instrument umieszczony w wieży na placu Pokoju; opracowanie 10 piosenek i nagranie 10 teledysków z tzw. „live session” w różnych lokalizacjach w Świdnicy oraz tłumaczenie, przygotowanie napisów i prezentacje świdnickiej publiczności w ramach dwóch kolejnych edycji „Wieczorów z kinem rosyjskim” ośmiu filmów, które dotychczas nie były tłumaczone na język polski i nie były prezentowane szerokiej publiczności - to projekty, które zrealizowane zostaną w tym roku w ramach stypendium Prezydenta Miasta Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej w dziedzinie kultury. Ideą stypendiów jest pomoc świdniczanom w zrealizowaniu ciekawych przedsięwzięć, związanych z twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.
Maciej Bator na napisanie zbioru utworów muzycznych, Paulina Lenda-Kozub na opracowanie 10 coverów znanych i mniej znanych piosenek i nagranie do nich teledysków oraz Natalia Nikolska na przygotowanie i prezentację ośmiu filmów do kolejnej edycji „Wieczorów z kinem rosyjskim” otrzymają po 5400 zł.
Maciej Bator uczył się gry organowej i teorii muzyki w Wałbrzychu, Warszawie, Krakowie, Genewie, Göteborgu i Stuttgarcie. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, pedagogiem, organistą liturgicznym i koncertowym. Wykonuje ponad 100 koncertów rocznie. Od 2011 roku wspólnie z żoną Zuzanną organizuje koncerty oraz nowatorskie działania dydaktyczne. Jest autorem licznych opracowań pieśni kościelnych a także stylizowanych kompozycji na organy. W marcu 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki.
Paulina Lenda-Kozub to świdnicka wokalistka, autorka tekstów i muzyki, instruktorka wokalna. W 2014 roku odbyła się premiera jej debiutanckiej, akustycznej płyty „Wolf Girl”, natomiast w 2016 roku – płyty „Intro” niedziałającego już zespołu Paulina Lenda & Kruki. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Wygrała dwukrotnie w programie „Szansa na sukces” śpiewając piosenki zespołu Kombi i Kasa Chorych, zajęła II miejsce w finale tego programu. Dostała się do finałowej dziesiątki pierwszej edycji programu „Mam talent”. Otrzymała także Grand Prix XIII Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, Grand Prix i nagrodę specjalną na IX Festiwalu „Wielki Ogień” im. Miry Kubasińskiej, I miejsce podczas III Międzynarodowego Festiwalu „Blues na Siewierskim Zamku”, I miejsce podczas VIII edycji Festiwalu „Ścinawski Blues nad Odrą”, II miejsce w Muzycznej Bitwie Radia Wrocław w 2016 roku. Jest laureatką nagrody „Młody talent 2018” przyznanej przez Fundację Artystyczną im. Kaliny Jędrusik.
Natalia Nikolska jest filologiem rosyjskim i tłumaczką. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorka kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych. W jej dorobku tłumaczki znalazły się m.in. libretto opery Weinberga „Pasażerka” czy też libretto opery Rachmaninowa „Aleko”. Od 2011 roku prowadzi dla świdnickiej publiczności cykl pokazów filmowych i wykładów pt. „Wieczory z kinem rosyjskim”.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)