Świdniczanin, który rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem zostanie nagrodzony
Profesor Politechniki Wrocławskiej, pochodzący ze Świdnicy Marcin Drąg rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Za ogromny wkład w polską naukę i medycynę zostanie nagrodzony przez prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.
- Nasz wkład w epidemię COVID-19. W pełni zbadaliśmy naszą technologią jeden z najważniejszych medycznie enzymów w nowym wirusie – proteazę SARS-CoV-2 Mpro i porównaliśmy z proteazą z SARS z 2003 roku. Wyniki mogą być wykorzystane do projektowania leków i testów diagnostycznych. Nie założyłem na te dane patentu więc korzystajcie dla dobra wszystkich. Jak zwykle wspaniała współpraca z prof. Rolfem Hilgenfeldem - napisał wówczas na fb profesor. - Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz.
Badacze z Wrocławia mogli wykonać swoje badania tak szybko dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.
Wypracowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala projektować i otrzymywać wysoce aktywne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką gamę aminokwasów (które nie występują w naturze), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Może ona służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te doceniony został właśnie w 2019 r. Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Dlatego profesor Marcin Drąg zostanie uhonorowany Nagrodą Wrocławia.
- Konsultowałem to z rektorem Politechniki Wrocławskiej Cezarym Madryasem. Profesor Drąg wraz ze swoim zespołem stworzył unikatowe laboratorium obrazowania, czym otworzył drogę do leku na koronawirusa. Rozpoznał kluczowy enzym wirusa i za to jemu i jego zespołowi bardzo dziękujemy - powiedział Jacek Sutryk, cytowany przez Wyborczą.
***
Marcin Drąg urodził się 30 lipca 1975 w Świdnicy. Chemią i biologią zainteresował się w liceum. W 1999 ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a stopień doktora uzyskał na Politechnice Wrocławskiej, po czym habilitował się na tej samej uczelni w 2011 roku, a w 2016 otrzymał tytuł profesora. Zawodowo związany z Zakładem Chemii Bioorganicznej Politechniki Wrocławskiej, specjalizuje się w chemii biologicznej i medycznej. Autor 9 patentów i ok. 110 publikacji.
Wielokrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, beneficjent grantów Narodowego Centrum Nauki oraz innych polskich i zagranicznych instytucji. Nagradzany Nagrodą Rektora Politechniki Wrocławskiej i Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2019 r. został laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Politechnika Wrocławska
Przeczytaj komentarze (3)
Komentarze (3)