KGW Lutomia bierze udział w konkursie o nagrodę małżonki RP

środa, 24.3.2021 13:59 661 0

Koło Gospodyń Wiejskich w Lutomi Dolnej powstało w 1946 roku. Liczne kiermasze, festyny, spotkania z ich udziałem, pozwalają na obcowanie z pielęgnowaną przez członkinie polską tradycją. Działalność KGW Lutomia przyczynia się do budowania lokalnych, międzypokoleniowych więzi, a dodatkowo edukuje, daje rozrywkę, a także promuje sołectwo i gminę Świdnica.

Zdecydowanie zasłużoną więc byłaby nagroda w Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP, w którym w/w KGW bierze udział.

Celem konkursu jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich w obszarach: społecznym, kulturalnym oraz edukacyjnym. W ramach konkursu wyłonione zostaną najlepsze w Polsce KGW, których działalność przyczynia się do budowania lokalnych więzi wspólnotowych oraz rozwoju tożsamości regionalnej. Ogłoszenie zwycięzców Konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Dożynek Prezydenckich w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Życzymy sukcesu i trzymamy kciuki! Zanim jednak ogłoszone zostaną wyniki konkursu, zachęcamy do zapoznania się z obszernym opisem działalności Koła.


Koło Gospodyń Wiejskich Lutomia powstało w 1946 r. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Lutomia podejmują wiele działań, które wpływają na rozwój ich „małej ojczyzny”. Zawsze chętnie uczestniczą w różnego rodzaju kiermaszach, festynach i spotkaniach, pielęgnując polską tradycje i promując swoje sołectwo. Zadaniem Koła jest organizowanie kursów, wystaw, pokazów, prelekcji, konkursów, których celem było podniesienie wiedzy i umiejętności kobiet związanych z ich pozycją w rodzinie, gospodarstwie i zmieniającą się rolą w życiu publicznym. Ich inicjatywy skierowane są nie tylko do kobiet ze wsi Lutomia Dolna, ale do całej lokalnej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i dzieci. To dla nich organizują wszelkie spotkania, warsztaty czy wyjazdy. W 2018 roku Panie uczestniczyły w realizacji I Edycji Programu Edukacja do starości-Nawzajem Sobie Potrzebni”- jako seniorki edukatorki w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej uczyły młodsze pokolenie tradycji naszego regionu. Podejmują również doroczne inicjatywy kulturalne mające na celu kultywowanie regionalnych zwyczajów i obrzędów, takie jak: coroczne plecenie wieńca dożynkowego, pomoc w organizacji dożynek parafialnych i gminnych, przygotowanie straganu dożynkowego, na którym sprzedawane są przygotowane własne produkty, np.: dżemy, soki, chleb wiejski, ciasta. Wszystkie te produkty przygotowane są ekologicznych składników, z przydomowych ogródków, sadów i pól.

Niejednokrotnie Panie z KGW reprezentowały nasz region na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Ponadto w ciągu roku z udziałem Koła organizowane są różne imprezy okolicznościowe m.in. Dzień Seniora, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka czy też Dożynki Wiejskie.

Tradycją stało się już, że każdego roku KGW bierze udział w konkursie organizowanym przez Świdnicki Ośrodek Kultury w konkursie „Palm Wielkanocnych” i zajmuje I miejsce. Palma przygotowywana jest z naturalnych materiałów, a panie własnoręcznie wykonują kwiaty z bibuły i krepiny i przedstawia cztery pory roku. KGW Lutomia bardzo chętnie uczestniczy w różnych akcjach charytatywnych. Jego działalność jest niezwykle potrzebna i doceniana przez lokalną społeczność. Panie z KGW aktywnie korzystają z kursów szkoleniowych organizowanych przez DODR Wrocław, biorą również udział w konkursach potraw regionalnych, gdzie często zajmujemy czołowe miejsca.

KGW współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Świdnicy, gminą Żukowo, LGD „Szlakiem Granitu” oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy Świdnica. W 2018 r. Koło dokonało wpisu do Krajowego Rejestru KGW prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i otrzymuje dotację z budżetu państwa na swoje cele statutowe. Dzięki dofinansowaniu z ARiMR udało się uzupełnić nie tylko brakujące stroje, ale i zastawę oraz niezbędne sprzęty, które ułatwiają prace KGW. Nie bez znaczenia jest pomoc gminy Świdnica, która również wspiera działalność Koła oraz Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacyjnego w Świdnicy, który użycza siedziby i zaplecza kuchennego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek