Będą zdawać egzamin na kartę rowerową
Nawet 1500 zł mandatu dostaną ci, którzy jeżdżą na rowerach lub hulajnogach elektrycznych bez uprawnień, czyli np. karty rowerowej. Wiedzą o tym doskonale rodzice dzieci uczęszczających do gminnych placówek oświatowych, ich nauczyciele oraz uczniowie. Dlatego jeszcze przed wakacyjnym sezonem miłośnicy jednośladów i hulajnóg postanowili przystąpić do egzaminu na kartę rowerową.
Pierwsze lekcje edukacyjne z funkcjonariuszem świdnickiej drogówki mają już za sobą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. W planach są już kolejne, w Bystrzycy Górnej, Grodziszczu oraz Lutomi Dolnej. Egzaminy praktyczne zaplanowano na kwiecień i maj, tak aby dzieci na wakacjach mogły bezpiecznie i zgodnie z przepisami wyruszyć na wycieczki rowerowe ze swoimi rodzicami.
Spotkanie uczniów z funkcjonariuszem policji było świetną okazją do przypomnienia obowiązujących zasad bezpieczeństwa na drodze. Omówione zostały nowe regulacje, dotyczące pieszych oraz przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna w znowelizowanych przepisach ma status pojazdu. Obecnie obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnodze elektrycznej dziecka w wieku do 10 lat na drodze. Wyjątek! W strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku 10 - 18 lat, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. „AM”, „A1”, „B1”, „T”
Karta rowerowa upoważnia dzieci i młodzież od 10 do 18 lat do jazdy rowerem po drogach publicznych. Obok odpowiedniego wyposażenia roweru (światła, odblaski, sprawne hamulce) jest niezbędnym warunkiem bezpiecznego poruszania się po drodze.
W przypadku osób w wieku poniżej 18 lat do ich kierowania wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii A, A1, B1 albo T. Dopiero pełnoletnie osoby zyskują uprawnienia do jazdy rowerem i hulajnogą elektryczną bez zdawania testu i otrzymania dokumentu.
Zgodnie z art. 94 par. 1a Kodeksu wykroczeń
"Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych".
Jak zdobyć kartę rowerową?
Egzamin na kartę rowerową można zdawać po ukończeniu 10 lat. Kartę rowerową mogą wydawać:
- dyrektor szkoły podstawowej, do której uczęszcza dziecko (taka karta jest wówczas bezpłatna)
- dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (jeśli dziecko ukończyło szkołę podstawową)
- wybrane ośrodki szkolenia kierowców (jeśli dziecko ukończyło szkołę podstawową).
foto - UG Świdnica
Dodaj komentarz
Komentarze (0)