Rekordowa kwota dofinansowania dla świdnickiej biblioteki. Na co zostaną przeznaczone środki?
Rekordową kwotę ponad 50 tys. zł dofinansowania otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy na zakup książek. Pieniądze pochodzą ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działania w ramach bieżącej edycji kontynuują sprawdzone metody popularyzacji czytania (takie jak zakup nowości książkowych, czy poprawa infrastruktury bibliotecznej), jak i odpowiadają na współczesne przemiany sposobów uczestnictwa jednostki w kulturze. Główny cel programu – rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych – współtworzą cztery cele szczegółowe, z których każdy posiada odrębny priorytet. Są one nakierowane na wyrównywanie szans poprzez podniesienie kompetencji czytelniczych w społeczeństwie.
Pozyskane środki w kwocie 52 554 zł przeznaczone zostaną na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych.
- Dofinansowanie pomoże nam w dalszym ciągu spełniać wymagania naszych czytelników, którzy oczekują od naszej instytucji odpowiedniego księgozbioru, pełnego nowości i tak zwanych bestselerów. Bez odpowiedniego wsparcia finansowego byłoby to niemożliwe, dlatego tym bardziej cieszy nas przyznana dotacja. Oprócz tradycyjnych książek udostępniamy również formy zdalnego dostępu, umożliwiające użytkownikom dostęp do książek w formatach e-booków lub audiobooków także poza godzinami otwarcia biblioteki, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu – mówi Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.
Biblioteka Miejska w Świdnicy cieszy się sporą popularnością wśród świdniczan, którzy często odwiedzają placówkę w poszukiwaniu literackich nowości i nie tylko. W samym 2022 roku MBP odwiedziło ponad 66 226 osób, wypożyczając 171 881 pozycji znajdujących się w zasobach placówki, w tym, m.in., książki – 152 125, audiobook – 4 154, gry – 3 437.
- Chcemy, aby nasza biblioteka była miejscem kultury otwartym dla wszystkich. To ważne, żeby obiekt ten był dostępny dla jak najszerszej liczby osób. Promowanie czytelnictwa to ważne i niezwykle trudne zadania w kraju, w którym według statystyk z ubiegłego roku blisko 56 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Nasza biblioteka chce przeciwstawić się tym trendom i zachęcać do czytelnictwa nie tylko aktualizując księgozbiór, ale także organizując różne wydarzenia kulturalne, promujące czytanie książek – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Sama biblioteka to nie tylko jej bogaty księgozbiór, to także miejsce spotkań i wielu wydarzeń. Od lat miejska placówka jest organizatorem m.in. Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej, konkurs na autorską książkę literacką, narodowego czytania czy wakacyjnych spotkań z biblioteką. Od dwóch lat aktywnie uczestniczy również w Festiwalu Góry Literatury, którego pomysłodawczynią jest noblistka, Olga Tokarczuk.
źródło: mat. prasowe UM
Dodaj komentarz
Komentarze (0)