[FOTO] Epitafijna płyta nagrobna z połowy XIV wieku wyeksponowana na ścianie kamienicy w centrum miasta. Wcześniej służyła jako przykrycie dla studni
Podczas remontu podwórka kwartału ulic Franciszkańskiej, Grodzkiej i Konopnickiej w Świdnicy podjęto decyzję o wyeksponowaniu i zabezpieczeniu gotyckiej płyty epitafijnej świdnickiego burmistrza Weigilmanna, której pochodzenie szacowane jest na połowę XIV wieku.
O epitafium zrobiło się głośniej w 2019 roku, kiedy zostało odnalezione na podwórku kamienicy przy ulicy Grodzkiej 18, gdzie wykorzystano je wtórnie jako płytę przykrywającą średniowieczną studnię. To najstarsza znana płyta nagrobna w Świdnicy. Jej pochodzenie datuje się na 1355 rok. Teraz została przeniesiona i zamontowana na ścianie bocznej budynku przy ul. Franciszkańskiej 5. Szczegółowa lokalizacja TUTAJ. Obok epitafium zamontowano tablicę informacyjną, której treść przygotował świdnicki historyk Sobiesław Nowotny.
- Zachęcam do obejrzenia epitafium, które zamontowane zostało na murze przy ul. Franciszkańskiej. W piątek zorganizowane zostało robocze spotkanie z projektantem Bogdanem Mikułą i inspektorem nadzoru Tomaszem Drożdżem - zaprasza prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.
źródło: B. Moskal-Słaniewska/FB
Przeczytaj komentarze (3)
Komentarze (3)