Seniorze - nie daj się oszukać. Świdniccy policjanci wraz z harcerzami rozdawali ulotki seniorom z apelem
Przestępcy działający metodą "na wnuczka”, „na policjanta" wciąż są aktywni. Oszuści wykorzystują najróżniejsze sposoby, próbując oszukać seniorów, podają się za członków rodziny, pracowników administracji, instytucji państwowych, organizacji charytatywnych. Dlatego też świdniccy policjanci, wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, próbują dotrzeć do jak największej liczby seniorów i przestrzec ich przed zagrożeniami jakie czyhają na nich każdego dnia.
Każdy czas jest dobry by rozmawiać z seniorami o tym by nie dali się oszukać.
Dlatego mł. asp. Michał Rzepecki , Specjalista Wydziału Prewencji świdnickiej komendy wraz z harcerzami z ZHP Świdnica 1 listopada pojawili się na cmentarzach gdzie rozdawali ulotki seniorom zawierające informację o sposobach działania oszustów oraz porady jak nie dać się oszukać.
Ważne jest, aby osoby starsze miały nie tylko świadomość zagrożeń ze strony oszustów, ale również wiedzę, jak postąpić w sytuacji, kiedy zadzwoni do nich „fałszywy wnuczek”, czy oszust podający się za policjanta.
Funkcjonariusz oprócz wręczania ulotek, przypomniał seniorom o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do osób nieznajomych i tych po drugiej stronie słuchawki. O tym by nie informować nikogo telefonicznie o stanie posiadanych środków pieniężnych w domu czy to w banku.
A w przypadku prośby o nagłą pożyczkę- o osobisty kontakt z osobą podającą się za krewnego oraz o skontaktowanie się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji , która miała być powodem pożyczki.
W każdym przypadku podejrzenia oszustwa należy powiadomić Policję.
Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, o zaciąganie kredytów w ramach pomocy działań operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie „zabezpiecza” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)