[FOTO] Uczniowie "Banacha" poznali prawa konsumenta, tajniki oszustw internetowych i spotkali się z autorem książki historycznej o Świdnicy

piątek, 24.11.2023 16:54 835 0

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy odbyły się zajęcia poświęcone prawom konsumenta, ze szczególnym naciskiem na sferę cyberbezpieczeństwa oraz oszustw w internecie. Podejmowane były kwestie związane z hejtem, aktywnością w sieci, dropshippingiem, czyli taką strategią sprzedaży detalicznej, w której właściciele sklepów  internetowych nie zarządzają bezpośrednio zapasami produktów i nie są odpowiedzialni za przygotowanie i wysyłkę zamówień.

 

Warsztaty prowadzone były przez prawników Tomasza Grudzińskiego  (absolwenta II LO) i Huberta Plichtę z Fundacji LexCultura. Zajęcia zrealizowano w ramach projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski  Województwa Dolnośląskiego pt. „Dolnośląska Kampania Edukacji  Konsumenckiej”.

- To była bardzo cenna lekcja, która pozwoli nam lepiej  mierzyć się z wyzwaniami i zagrożeniami jakie czekają na nas we  współczesnym cyfrowym świecie - podkreśla II Liceum Ogólnokształcące.


Tego samego dnia Tomasz Grudziński przeprowadził spotkanie autorskie dotyczące jego publikacji „Między twierdzą a miastem wolnym. Miasto i mieszkańcy Świdnicy w latach 1815-1870”. Podczas prelekcji zdradził kulisy pracy nad książką o XIX-wiecznej Świdnicy:

- Najbardziej czasochłonna była praca nad materiałem źródłowym, czyli  zdobywanie przedwojennych gazet, na których w głównej mierze wspiera się  książka, a do tego różnych dokumentów i urzędowych publikatorów.  Pozyskane informacje należało następnie przetłumaczyć, przeanalizować  oraz skonfrontować z dotychczasowymi ustaleniami. Z kolei zebranie ikonografii nie było trudne, ponieważ historią Świdnicy interesuję się  od czasów gimnazjum, a moją pasją zaraziłem też tatę, który pomagał mi w  kolekcjonowaniu widokówek i zdjęć przedstawiających miasto.

 

W dalszej części rozmowy Tomasz Grudziński wyjaśnił, że przyjęty przez  niego w publikacji przedział czasowy (1815-1870) to okres przełomowy dla  Świdnicy, która z umocnionej twierdzy stopniowo przekształcała się w  kierunku miasta otwartego na rozwój. Autor opowiedział też o rozrywkach  ówczesnych mieszkańców, które różniły się w zależności od grupy  społecznej, choć nie brakowało wydarzeń jednoczących – takich jak wizyty  króla Fryderyka Wilhelma IV.

 

Warto dodać, że jest Tomasz Grudziński jest również autorem samodzielnej  publikacji „Z dziejów Ewangelickiej Szkoły dla Dziewcząt w Świdnicy.  Przedwojenna historia gmachu II LO”.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek