[FOTO] "Trudno sobie wyobrazić, że to zdarzyło się naprawdę". Upamiętnili 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej

środa, 8.5.2024 13:15 621 0

Narodowy Dzień Zwycięstwa to święto państwowe obchodzone 8 maja w Polsce i niektórych krajach Europy i bloku postradzieckiego upamiętniające zakończenie II wojny światowej. Największy konflikt zbrojny w historii świata rozpoczął się kampanią wrześniową, a konkretnie atakiem wojsk III Rzeszy na Westerplatte. Trwał 6 lat, do 8 maja 1945 roku w Europie i do pierwszych dni września w krajach Dalekiego Wschodu. Pochłonął ze sobą od 50 do nawet 87 milionów istnień. W II wojnie światowej walczyło nawet do 1,7 mld osób. Klasyfikowana jako wojna totalna, najkrwawsza w historii, a rekordowa liczba ofiar cywilnych to skutek licznych ludobójstw oraz holokaustu.

79. rocznicę zakończenia konfliktu upamiętniono również w Świdnicy. Obchody rozpoczęto złożeniem zniczy pod Miejscem Pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej. Następnie uroczystości przeniosły się na pl. Grunwaldzki, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz złożono kwiaty pod Pomnikiem Zwycięstwa. W obchodach uczestniczyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych oraz harcerze z Hufca ZHP Świdnica. Uroczystości poprowadził hm. Piotr Pamuła, komendant hufca.

- Szczególnie dziękuje za przybycie tym najstarszym, którzy mimo wieku towarzyszą nam podczas ważnych, patriotycznych wydarzeń. Nie ma nic bardziej budującego niż wasza obecność i pamięć oraz wartości, które w dużej mierze przekazaliście nam, młodszym. Ta wojna naprawdę się zdarzyła, to nie tylko zapisy na kartach historii. Kiedy człowiek jest młody i słucha opowieści dziadków czy babć z czasów wojny, trudno mu sobie wyobrazić, że to naprawdę się wydarzyło. Macie wielkie szczęście wychowywać się w takim miejscu na świecie, gdzie wojna jest tylko wspomnieniem. Mam nadzieję, że w takim miejscu przeżyjecie całe swoje życie. Kiedy będziecie już starsi, wspomnijcie to nasze dzisiejsze spotkanie, popatrzcie na naszych znakomitych gości, którzy ze swojej młodości mają wspomnienia trochę inne i zapalcie znicz na miejscu pamięci na Cmentarzu Słowiańskim - podkreślała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

foto: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek