75-latka chciała zainwestować w akcje gazociągów i straciła ponad 40 tys. złotych
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ostrzegają przed oszustwami, które czyhają na użytkowników internetu, w szczególności portali sprzedażowych. Na tego typu stronach można znaleźć fałszywe ogłoszenia o możliwości szybkiego zysku, na przykład poprzez inwestycję w akcje koncernu paliwowego, gazowego czy kryptowaluty. Oszuści obiecują szybki i duży zysk zainwestowanych pieniędzy. 75-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego uległa wizji szybkiego wzbogacenia się i po rozmowie z rzekomymi konsultantami straciła sporą część swoich oszczędności.
Pokrzywdzona znalazła na jednym z portali społecznościowych reklamę dotyczącą możliwości inwestycji w akcje systemu gazociągów. Skuszona obietnicą szybkiego zysku przesłała swoje dane. Po kontakcie telefonicznym z rzekomym konsultantem z platformy gazociągowej, który sugerował znaczne zyski z inwestycji, 75-latka zdecydowała się spróbować.
- Przyszłą inwestycję kobieta rozpoczęła od zainstalowania na swoim urządzeniu wskazanej przez rozmówcę „specjalnej aplikacji do obsługi platformy inwestycyjnej” , którą mężczyzna pomógł jej zainstalować. Ta „specjalna aplikacja” okazała się oprogramowaniem umożliwiającym zdalne sterowanie systemem operacyjnym przez Internet, po zainstalowaniu którego rzekomy konsultant, czyli oszust uzyskał dostęp do tego co działo się na urządzeniu kobiety. Kolejnym etapem okazała się wpłata wpisowego w kwocie 1000 złotych przelewem lub 800 złotych za pomocą kodu BLIK. Kobieta skorzystała z tej oferty i wygenerowała kod do kwoty 800 złotych, który przekazała, a następnie zatwierdziła transakcję. Następnie 75-latka odebrała kolejne telefony, które miały służyć przeprowadzeniu jej przez dalsze etapy inwestycji. Po kilku dniach z 75-latką skontaktowała się kolejna osoba, która tym razem poprosiła by ta nie robiła w tym dniu żadnych przelewów oraz by nie logowała się do swojej bankowości internetowej. Kobieta zastosowała się do tych poleceń. Po czym z 75-latką skontaktowała się jej córka, która poinformowała, że pieniądze z konta zostały przelane na inne konto. Wówczas kobieta zrozumiała, że została oszukana. Łącznie straciła blisko 42 tysiące złotych - relacjonuje asp. Magdalena Ząbek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach. Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni!
/KPP w Świdnicy/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)