Gdzie na świąteczny spacer w powiecie i okolicach? Polecamy kilka miejscówek [LISTA, FOTO]
Święta kojarzą się nam z bogato zastawionymi stołami, uginającymi się pod ciężarem pysznych, tradycyjnych potraw, których często sobie nie żałujemy, więc warto pomyśleć o aktywności fizycznej. Nawet krótki spacer pozwoli spalić trochę świątecznych kalorii. Prezentujemy kilka propozycji miejsc, gdzie można się wybrać na bożonarodzeniową wędrówkę w przerwie między posiłkami.
1) Świdnickie parki
Nie trzeba wyjeżdżać za miasto, żeby pospacerować na łonie natury. W Świdnicy mamy kilka parków: Centralny, Młodzieżowy, Kasprowicza, Sikorskiego, Strzelnica czy Ułanów.
2) Góra Krzyżowa w Strzegomiu
Na Górę Krzyżową (353 m n.p.m.) możemy dotrzeć w niecałe 20 minut ze strzegomskiej promenady. Rozpościera się stamtąd urokliwy widok na miasto i najbliższą okolicę. Trasę znajdziecie TUTAJ
3) Jezioro Bystrzyckie: zapora i most w Zagórzu Śląskim
Jezioro Bystrzyckie posiada wiele przepięknych miejsc, wśród których wyróżnić można Zamek Grodno, zaporę czy świecący most. Z okolic zbiornika odchodzi wiele szlaków w Góry Sowie.
4) platforma widokowa przy "Modliszówce"
Platforma widokowa przy drodze wojewódzkiej nr 379 oferuje wspaniały widok na najbliższą okolicę. Widać stamtąd zabudowania Świdnicy, Strzegomia oraz okolicznych sołectw. Taras znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od parkingu. Lokalizacja TUTAJ
5) Zbiornik Mściwojów i wieża widokowa
Zbiornik wodny Mściwojów w powiecie jaworskim to urokliwe miejsce na świąteczny spacer za miastem. Można wejść na wieżę widokową na Winnej Górze, aby lepiej zaobserwować najbliższą okolicę. Lokalizacja TUTAJ
6) Jezioro i wzgórze Wieżyca w Dobromierzu
Jezioro i wzgórze Wieżyca (394 m n.p.m.) w Dobromierzu oferują malownicze widoki i chwilę spokoju poza miejskim zgiełkiem. Lokalizacja wieży TUTAJ. Wejście na wieżę jest bezpłatne, ale obiekt należy do pana Edwarda, u którego warto kupić symboliczną pocztówkę. Nie mamy informacji na temat godzin otwarcia wieży w okresie świątecznym, ale z samego wzgórza rozpościera się ciekawy widok na okolicę.
7) szlaki turystyczne w Lutomi Górnej i Bojanicach
Warto rozważyć spacer po malowniczych szlakach prowadzących z Lutomi Górnej oraz Bojanic. Z Lutomi dotrzeć możemy między innymi do Glinna, a z obu wsi prowadzą szlaki na Kanciarski Buk. Trasa z Lutomi TUTAJ, trasa z Bojanic TUTAJ.
8) Książański Park Krajobrazowy
Zamek Stary Książ, przełomy Pełcznicy, platformy wiszące nad przepaścią i wiele innych tajemnic skrywa Książański Park Krajobrazowy. Uroku dodaje oczywiście majestatyczny Zamek Książ. Aby poznać jego zakątki, najlepiej wyruszyć z Pełcznicy w Świebodzicach. Szlaki znajdziecie na stronie mapaturystyczna oraz mapy.cz.
9) Jeziorko Daisy
Zlokalizowane w środku lasu jeziorko to doskonałe miejsce na świąteczny spacer oraz grilla. Dotrzeć można tam oznaczonymi szlakami turystycznymi z Witoszowa Górnego, Pogorzałej oraz dzielnicy Wałbrzycha - Lubiechowa. Ponownie odsyłamy do mapy turystycznej oraz mapy.cz. Lokalizacja jeziorka TUTAJ.
10) Jezioro Mietkowskie
Na spacer nad Jezioro Mietkowskie najlepiej przyjechać od strony Borzygniewu lub Mietkowa.
11) Masyw Ślęży
Liczne szlaki turystyczne, ciekawe formacje skalne, tajemnicze rzeźby i malownicze widoki. Masyw Ślęży ma turystom wiele do zaoferowania. Najpopularniejszy szlak na Ślężę (718 m n.p.m.) to ten z Przełęczy Tąpadła - TUTAJ.
12) Wzgórza Kiełczyńskie
Wzgórza Kiełczyńskie to malownicze pasmo niewielkich wzniesień na granicy powiatu dzierżoniowskiego i świdnickiego. Najwyższym punktem jest Szczytna (466 m n.p.m.). Przez ten teren przechodzi żółty szlak turystyczny Wałbrzych - Sobótka oraz ścieżka dydaktyczna oznaczona kolorem zielonym. Więcej na mapie TUTAJ
13) pałac w Krzyżowej
Pałac w Krzyżowej to część kompleksu Fundacji Krzyżowa. Znajdziemy tam również urokliwy park, fragment muru berlińskiego, restaurację oraz centrum konferencyjne. Jest też strefa zabaw dla dzieci oraz obiekty sportowe.
14) wzgórze "Popiel" w Makowicach
Wzgórze Popiel to niewielkie wzniesienie (285 m n.p.m.) na Równinie Świdnickiej. Można wejść na nie zielonym szlakiem z północnej lub południowej części Makowic. Wejście powinno zająć nie więcej niż 15 minut - trasa TUTAJ.
15) Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie
Najpopularniejszymi szczytami Gór Sowich są Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) i Kalenica (964 m n.p.m.). Pasmo ma jednak dużo więcej do zaoferowania. Warto odwiedzić również platformę widokową na Kocim Grzbiecie (545 m n.p.m.) w Bielawie czy taras widokowy nad Kozią Równią (848 m n.p.m.). W przypadku Bielawy warto również wspomnieć o spacerze nad Jeziorem Bielawskim, urokliwie położonym u podnoża Gór Sowich. W Górach Wałbrzyskich najpopularniejszymi szczytami są Chełmiec (851 m n.p.m.), Borowa (853 m n.p.m.) oraz Trójgarb (778 m n.p.m.). Trasy prezentujemy poniżej.
Wielka Sowa z Przełęczy Jugowskiej
Wielka Sowa z Przełęczy Walimskiej
Wielka Sowa z Przełęczy Sokolej
Kalenica z Przełęczy Jugowskiej
Platforma widokowa na Kocim Grzbiecie z Leśnego Dworku w Bielawie
Taras widokowa nad Kozią Równią z Przełęczy Jugowskiej
Chełmiec z Boguszowa-Gorc
Borowa z Jedliny-Zdroju (czerwony szlak)
Trójgarb z Lubomina
opr., foto: doba.pl
Dodaj komentarz
Komentarze (0)