Chcą odebrać biskupowi Decowi tytuł "Honorowego Obywatela Miasta". Do rady miejskiej wpłynęła petycja [SZCZEGÓŁY]

wczoraj, 9 godz temu 1180 2

Jak poinformowała radna RM w Świdnicy Sylwia Osojca-Kozłowska, 23 kwietnia do Rady Miejskiej wpłynęła petycja w sprawie odebrania tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy" emerytowanemu biskupowi diecezji świdnickiej Ignacemu Decowi. Za główne przesłanki wskazuje się obraźliwe wypowiedzi wobec społeczności LGBT oraz prawomocny wyrok, który zapadł w związku ze zniesławieniem podległego mu księdza.

- O jej złożeniu dowiedziałam się od jednego z mieszkańców. Petycja – zgodnie z wolą Wnioskodawcy Pana Henryka Kosiorowskiego – powinna trafić niezwłocznie do skrzynek wszystkich radnych, niestety do tej pory nie została nam oficjalnie przekazana. W petycji zaznaczono, że utrzymywanie tego tytułu jest szkodliwe dla wizerunku Świdnicy, a w świetle faktów – niezrozumiałe i nie do obrony. Wnioskodawca podkreśla w niej, iż sprzeczność z ideą Honorowego Obywatelstwa – która powinna być zarezerwowana dla osób o nieposzlakowanej opinii, godnych zaufania i mających pozytywny wpływ na życie miasta - wskazuje radna Sylwia Osojca-Kozłowska.

- Jako że jako radna otrzymałam tę petycję bezpośrednio od Wnioskodawcy (kopię złożoną w UM), a uważam, że jest to sprawa bardzo istotna dla Świdnicy, powinna być w pełni transparentna, a mieszkańcy, których reprezentują radni powinni w tej sprawie zabrać głos - dodaje radna.

Osojca-Kozłowska przytoczyła uzasadnienie do uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Świdnicy bp Ignacemu Decowi:

Ksiądz Biskup Ignacy Dec, profesor zwyczajny filozofii swoją duszpasterską pracą, oddaniem dla naszych wspólnych spraw sprawił, że nasza wspólnota świdnicka-diecezjalna stała się częścią wielkiej żywej wspólnoty ludu Bożego. Dewiza biskupa świdnickiego: Misericordia et veritas (Miłosierdzie i Prawda), wielokrotnie głoszona w biskupiej katedrze jest dowodem wielkiej odwagi wiary, wiary której chcemy strzec dla przyszłych pokoleń”.

- Podkreśla się w nim wkład duchownego w życie wspólnoty lokalnej oraz jego postawę moralną. Jednakże w ostatnim czasie zaistniały poważne powody, które pokazują, że biskup Ignacy Dec postępuje zupełnie odwrotnie do dewizy, na którą się powołano, wobec czego utrzymywanie nadanego mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy staje się nie tylko kontrowersyjne, ale i szkodliwe dla wizerunku miasta - podkreśla Osojca-Kozłowska.

W uzasadnieniu do petycji ws. odebrania tytułu wymieniono prawomocny wyrok, który zapadł przeciwko duchownemu oraz publiczne, obraźliwe wypowiedzi skierowane do społeczności LGBT czy zachowania sprzeczne z ideą honorowego obywatelstwa:

1. Prawomocny wyrok za zniesławienie
Dnia 28 lutego 2025 r. Sąd Najwyższy oddalił kasację od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2021 r., który nakazał bp. Ignacemu Decowi przeprosić ks. Krzysztofa Trybulca oraz zapłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia. Sąd uznał, że bp. Dec bezpodstawnie i publicznie pomówił ks. Trybulca o posiadanie nieślubnego dziecka, co miało służyć jako pretekst do jego usunięcia z funkcji proboszcza. Działanie to zostało uznane za nieprawdziwe, bezprawne i naruszające dobra osobiste.W świetle tego prawomocnego wyroku dalsze utrzymywanie tytułu Honorowego Obywatela przez osobę, która dopuściła się takich czynów, godzi w dobre imię miasta i wartość samego wyróżnienia.

2. Publiczne, obraźliwe wypowiedzi wobec społeczności LGBT
Biskup Dec wielokrotnie publicznie wypowiadał się w sposób obraźliwy i stygmatyzujący wobec osób LGBT. W 2019 r. określił działania środowisk LGBT jako „demoralizację dzieci” i „pokusę szatana”. W tym samym roku wyraził także poparcie dla określenia „tęczowa zaraza”, przypisując temu ruchowi działania ideologiczne „marksistowskie”.Wypowiedzi te naruszają zasady poszanowania godności, równości i tolerancji, które powinny być fundamentem wspólnoty samorządowej.

3. Sprzeczność z ideą Honorowego Obywatelstwa
Tytuł Honorowego Obywatela powinien być zarezerwowany dla osób cieszących się nieposzlakowaną opinią, godnych zaufania i reprezentujących etyczne standardy, mających trwały, pozytywny wpływ na życie miasta. Postawa i działania bp. Deca w ostatnich latach przeczą tym wartościom, a ich potwierdzeniem jest m.in. prawomocny wyrok sądu.Dlatego dalsze utrzymywanie tego tytułu jest nie tylko niezasadne, ale i szkodliwe dla wizerunku Świdnicy.

Wobec powyższego wnoszę o:
- wszczęcie procedury odebrania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy bp. Ignacemu Decowi,
- przygotowanie projektu uchwały w tej sprawie i poddanie go pod głosowanie Rady Miejskiej."

---

Biskup Ignacy Dec otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy" w 2009 roku. Podobnymi wyróżnieniami uhonorowały go Leżajsk (2005), Polanica-Zdrój (2006), Dzierżoniów (2008), Wałbrzych (2009),  Bardo (2010), Kłodzko (2010), Bystrzyca Kłodzka (2013) i gmina Świdnica w 2023 roku. Został także wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska „Civi Honorario” (2020). W 2007 za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Ignacy Dec urodził się 27 lipca 1944 roku w Hucisku pod Leżajskiem w woj. podkarpackim. Pełnił funkcję biskupa diecezji świdnickiej w latach 2004-20. Od 2020 roku jest biskupem seniorem, a kierownictwo diecezją powierzono Markowi Mendykowi.

Przyznawany od 2002 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy otrzymało dotychczas 11 osób:
- śp. Hans Wilhelm Hoffman - burmistrz partnerskiego Biberach (2002),
- ks. prałat Kazimierz Jandzisiak, były proboszcz parafii NMP w Świdnicy (2004)
- pośmiertnie Roman Pasyk, budowniczy i rzemieślnik, zaangażowany w budowę kościoła pw. NMP w Świdnicy (2004)
- siatkarka reprezentacji Polski, dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Europy Dorota Świeniewicz (2006)
- bp Ignacy Dec (2009)
- Stanisław Kotełko - nauczyciel historii, dyrektor Zespołu Szkół Medycznych, autor lub współautor wielu publikacji historycznych o mieście (2010)
- ks. prałat Jan Bagiński, inicjator Dni Papieskich w Świdnicy, były proboszcz parafii św. Stanisława i Wacława w Świdnicy (2012)
- hm. Teresa Słupianek, zasłużona dla ZHP, była komendantka Hufca ZHP Świdnica, była dyrektor SP nr 10 (2014)
- prof. dr hab. Marcin Drąg - naukowiec, chemik, zaangażowany w projektowanie zaawansowanych narzędzi chemicznych (2020)
- śp. Eugeniusz Kępa - świdnicki cukiernik (2021)
- Helena Semenetz–Kwiatkowska - społeczniczka, inicjatorka wielu przedsięwzięć społecznych (2022)

Uzasadnienia przyznanych tytułów i listę zarówno Honorowych Obywateli, jak i "Zasłużonych dla Miasta Świdnicy" można znaleźć TUTAJ.

 

/opr. doba.pl na podstawie informacji radnej Sylwii Osojcy-Kozłowskiej oraz informacji o bp Decu na Diecezji Świdnickiej/

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Nowy wątek
OLO wczoraj, 6 godz temu
Tak jestem za zabraniem tego tytułu
wczoraj, 6 godz temu
po co temu człowiekowi honorowe obywatelstwo miasta komuchów,to obciach cos...