Alert o możliwych podtopieniach i zrzut wody na zaporze w Lubachowie. Czy gmina Świdnica jest przygotowana na trudności?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które mogą skutkować podtopieniami. Alert skierowano do mieszkańców powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego, ale w związku z ubiegłoroczną powodzią, zwróciliśmy się do Urzędu Gminy Świdnica z pytaniem, jakie działania planują podjąć, by zapobiec podobnym sytuacjom.
zapora w Lubachowie, wrzesień 2024
- W związku z prognozowanymi zwiększonymi opadami deszczu w najbliższych godzinach na zbiorniku wodnym w Lubachowie podjęto decyzję o czasowym zwiększeniu zrzutu wody. Działanie to jest rutynową procedurą bezpieczeństwa i zostało podjęte w oparciu o aktualne prognozy meteorologiczne oraz poziom napełnienia zbiornika. Podkreślamy, że sytuacja jest w pełni monitorowana i na chwilę obecną nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Wszystkie działania są realizowane zgodnie z obowiązującymi procedurami i pod stałym nadzorem służb. Zrzut ma na celu utrzymanie bezpiecznego poziomu wody w zbiorniku w przypadku dalszych intensywnych opadów. Jesteśmy w stałym kontakcie z włodarzami wsi, a służby pozostają w gotowości do podjęcia ewentualnych dodatkowych działań - przekazał Doba.pl Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.
walka mieszkańców Pszenna z żywiołem, wrzesień 2024
W ubiegłym roku powódź dotknęła część mieszkańców gminy Świdnica. W związku z wezbraniem rzeki Piławy i Bystrzycy w wielu miejscach nastąpiły podtopienia. Kryzysowa sytuacja miała miejsce m.in. w Pszennie, gdzie mieszkańcy wspólnie ruszyli do walki z żywiołem.
Obecnie sytuacja na stacji hydrologicznej w Lubachowie jest stabilna. Poziom wody na Bystrzycy według stanu na 9 lipca, godz. 9.20 wynosi 198 cm przy stanie ostrzegawczym na poziomie 210 cm i stanie alarmowym na poziomie 230 cm. Obecny trend pozostaje bez zmian. O przebiegu sytuacji będziemy informować na bieżąco.
W przypadku zagrożenia podtopieniem:
- słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
- przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
- pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca,
- zabezpiecz budynek i przygototuj worki z piaskiem.
Pamiętaj, że o przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
/doba.pl, RCB/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)