Folklor w Bazylice Strzegomskiej

poniedziałek, 10.8.2015 14:02 3060 0

Dziękczynienie w Bazylice Strzegomskiej

Niedzielne spotkanie z folklorem rozpoczęła msza św. w Bazylice Strzegomskiej, w której uczestniczyły zespoły z Egiptu, Nowej Zelandii, Białorusi oraz zespoły dolnośląskie: „Grodzianie” z Niemczy, „Kowarskie Wrzosy” z Kowar, „Sybiracy i Kresowianie” z Jeleniej Góry, „Echo” z Chocianowa, „Zbytowianki” ze Zbytowa, „Rozmaryn” z Bogatyni, „Zgoda” z Chełmska, „Goczałkowianie” , „Jeleniogórzanie”, „Dobromierzanie” i gospodarze festiwalu - ZF „Kostrzanie” .

Mszę św. koncelebrowaną odprawił ks. prałat Marek Babuśka w asyście ks. Tomasza Gwizdka. Po powitaniu przez księdza prałata zespołów festiwalowych i gospodarza miasta - burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty „od którego – jak stwierdził - wszystko się zaczęło”, zwrócił się do zespołów: - Jest różnica pomiędzy nami, jeżeli chodzi o religie, ale wierzymy w tego samego Pana Boga, który jest, który przychodzi, który jest sensem ludzkiego życia. Homilię o mocy słowa bożego i umacnianiu się w nim, o życiu ewangelią, która daje silę w pokonywaniu życiowych trudności i o niezamykaniu Pana Boga w tabernakulum wygłosił ks. Tomasz Gwizdek. - Zadaniem każdego chrześcijanina jest jeść ten chleb, który daje życie – powiedział. Motywem przewodnim homilii było przeświadczenie, że człowiek nie jest sam, jest z nim Bóg.

Oprawę instrumentalno – wokalną mszy św. wykonały zespoły festiwalowe oraz organista strzegomski Jacek Fornal. Przed mszą zespół „Kostrzanie” zaśpiewał swoją ulubioną pieśń „Jeruzalem”. Na wejście pieśń zaśpiewał zespół z Białorusi i oczarował wiernych subtelnością wykonania pieśni do ducha św. Na ofiarowanie niebiańsko zabrzmiała jedna z najpiękniejszych na świecie pieśni maryjnych „Ave Maria” Bacha/Gunoda w wykonaniu Nadziei Brońskiej, solistki z Białorusi. Doskonale zaprezentowała się w interierze bazyliki trąbka na podniesienie. Gromkimi oklaskami wierni nagrodzili członków zespołu z Nowej Zelandii, za przepiękną, pełną ekspresji pieśń religijną podczas komunii. Sympatię wiernych zdobył zespół z Egiptu, ekspresyjnie wykonując katolickie i muzułmańskie pieśni religijne na zakończenie.

Dziękując zespołom za upiększenie liturgii mszy św. i obecność w Strzegomiu ks. prałat Marek Babuśka zaprosił zespoły do ponownej wizyty w naszym mieście za rok, gdy będzie Jubileusz 25-lecia festiwalu w Strzegomiu. W swej wypowiedzi podkreślił, że chętnie uczestniczy w festiwalu folkloru i wysoko ceni jego rolę w zachowaniu tradycji ludowej. Na zakończenie mszy św. skierował podziękowania w stronę organizatorów festiwalu i jego twórcy – Zbigniewa Suchyty, burmistrza Strzegomia.

Bożena Bojanowska-Czuk, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu podziękowała ks. prałatowi Markowi Babuśce za sprawowanie uroczystej Eucharystii, zespołom za uczestnictwo w mszy św. i zaprosiła wszystkich na ciąg dalszy uroczystości festiwalowych na strzegomskim rynku.

Wszyscy modlimy się do jednego Boga, tylko różnymi językami – powiedziała na zakończenie Eucharystii Bożena Bojanowska-Czuk, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek