Zamek Książ będzie miał nowego prezesa

środa, 20.7.2016 08:54 2752 1

Poprzedni prezes Zamku Książ Krzysztof Urbański złożył wypowiedzenie a na to stanowisko rekomendowany został Rafał Wiernicki – dowiedzieliśmy 19 lipca podczas konferencji prasowej w Zamku Książ, na której podsumowano dotychczasowe działania spółki i określono priorytety na przyszłość. Warto dodać, że poprzedni prezes złożył wypowiedzenie z pracy w najlepszym czasie dla tego obiektu w momencie, gdy placówka stała się główną atrakcją turystyczną regionu.
 
Rafał Wiercicki, prywatnie miłośnik historii regionu, jest wałbrzyszaninem i bankowcem z 10-letnim stażem. Na funkcję prezesa zarekomendował go prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, a o  jego nominacji zdecyduje Rada Nadzorcza. Wiernicki zastąpi na stanowisku Krzysztofa Urbańskiego, który kierował placówką przez ostatnie 5 lat.

- Zamek Książ to przykład spektakularnego sukcesu – z dumą podkreślał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej  – Wałbrzych zyskał na nim.

Efekty 5 lat pracy
5 lat temu Zamek Książ został przejęty przez spółkę miejską. W tym czasie wiele się tam zmieniło. – Cała branża turystyczna rosła, ale my szybciej niż inni – mówił Krzysztof Urbański - W 2011 roku sprzedaż biletów na Zamek Książ wynosiła 210 tysięcy sztuk, ale już w 2015 roku było ich 280 tysięcy. W 2016 sprzedaż na pewno przekroczy 300 tysięcy. Tylko w ciągu ostatniego roku od czerwca 2015 do czerwca 2016 przychody z biletów wzrosły o 50 procent. Rosły też zyski spółki.

- Warto cofnąć się o 5 lat i przypomnieć te zmiany – mówił podczas konferencji Sławomir Hunek, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki – Podjęliśmy w tym czasie szereg działań organizacyjnych, wprowadziliśmy nowe regulaminy a w 2012 roku podpisany został nowy akt założycielski. Pojawił się w nim zapis, że zyski spółki w całości są przeznaczane na Zamek Książ. Dzięki temu po przez wnoszenie wkładu własnego możliwe było pozyskanie środków unijnych dzięki którym przeprowadzono wiele remontów m.in. remont dachu, przedzamcza, remont III piętra i modernizację parku. W tym czasie spółka przejęła też Palmiarnię, która w tej chwili wymaga wielomilionowego  remontu.

Jakie plany?
Szykują się kilkumilionowe inwestycje w parku książańskim związane m.in. z montażem podświetlanych fontann – informował prezydent Roman Szełemej -  Priorytetem jest też udostępnienie dla turystów podziemi, które od czasów powojennych były zamknięte dla zwiedzających. Miało to być możliwe już w tym roku, ale przeszkody formalne uniemożliwiły dokończenie projektu.

Jednak w tej chwili najważniejszym tematem jest uporządkowanie sprawy parkingów przy obiekcie we współpracy ze Stadem Ogierów, które nie należy do spółki, ale zarządza terenami wyznaczonymi pod parkingi. Działania skierowane będą także w kierunku zagospodarowania piątego piętra Zamku. W tym celu istotne będzie pozyskanie inwestorów w branży gastronomicznej i hotelarskiej.  
 
– Zamek Książ jest na nowej prostej – mówił Rafał Wiernicki, rekomendowany na nowego prezesa spółki – Jest to obiekt uznany już za atrakcję regionu i Polski. Pora, by stał się obiektem miary europejskiej.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Książański turysta środa, 20.07.2016 11:10
A wystarczy pojechać na miejsce żeby zobaczyć, że sposób obsługi klientów daleki jest od ideału. Ogrody czynne do 18. Kasa czynna do 17. Automat biletowy wyłączany razem z kasą. Ostatnio Pani pilnująca wstępu w brami prochowej pokazywała mi ogrody w katalogu bo o 17.10 nie mogła mnie wpuścić a biletu nie mogłem kupić. Farsa i żenada.