Wilki w podświdnickich lasach
Od kilku miesięcy dwie watahy wilków żyją w lasach w Nadleśnictwie Świdnica. Jedna bytuje w okolicach Złotego Lasu, druga w okolicy Żarowa.
Z roku na rok wzrasta populacja wilków, które objęte są całkowitą ochroną od 1998. Nie dziwi więc fakt, że pojawiły się one także na naszych terenach. Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody (Dz.U. nr 92 z 2004 r., poz. 880) zabronione jest zabijanie wilków. Niedozwolone jest też ich okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i niepokojenie przebywających w nich zwierząt, a także przechowywanie oraz sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników bez odpowiedniego zezwolenia.
- Dobry stan lasów w naszym kraju, i idący za nim wzrost liczby jeleniowatych oraz dzików sprzyja również wzrostowi populacji wilka w Polsce. Z roku na rok jest ich co raz więcej, dlatego to było kwestią czasu kiedy pojawią się również na terenie Gór Sowich - mówi Malwina Boncol z Nadleśnictwa Świdnica.
Pamiętać należy, iż wilk jest naturalnym elementem środowiska. Obecność tego drapieżnika wpływa na ograniczenie populacji zwierząt kopytnych, chroniąc tym samym las i uprawy rolne. Ponadto z przeprowadzonych badań (Garrot i in. 2009) wynika iż wilki maja wpływ na zachowania gatunków, na które polują. Jelenie na obszarach zasiedlonych przez wilki są czujniejsze, częściej zmieniają miejsca żerowania i pozostają w nich krócej, przemieszczają się częściej i na większe odległości, przez co bardziej równomiernie wykorzystują zasoby pokarmowe.
Czy ludzie muszą obawiać się wilków?
- Zazwyczaj jest tak, że to wilki bardziej boją się ludzi niż ludzie ich. Jednak nie należy zapominać, iż jest to dzikie zwierzę i nie ma co ryzykować jakimikolwiek zaczepkami. Lepiej wykazać się rozsądkiem i podczas spotkania z wilkiem stopniowo i powoli się wycofać - dodaje Malwina Boncol.
Od red.: zdjęcie wilka wykonał rok temu nasz Czytelnik w Górach Sowich.
Przeczytaj komentarze (5)
Komentarze (5)