Wielkanoc w obliczu koronawirusa: nie będzie święcenia pokarmów
Wielkanoc jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku wypada 12 kwietnia. Jak zatem to jedno z najważniejszych świąt kościoła katolickiego będzie obchodzone w obliczu pandemii koronawirusa?
Konferencja Episkopatu Polski wskazała, że w Wielki Czwartek w celu nierozprzestrzeniania się wirusa na terenie diecezji, zaleca się zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Nie będzie obrzędu obmywania stóp.
W Wielki Piątek nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie sprawowana przy ograniczonej do minimum liczbie wiernych.
W Wielką Sobotę KEP odradza ceremoniał święcenia pokarmów przez duchownych, które do tej pory odbywały się z ogromnym udziałem wiernych. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.
W Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca się używania kropidła. Biskupi mający uprawnienia od Watykanu mogą udzielić zezwolenia duszpasterzom na kwadrynacje (przeprowadzenia czterech mszy w ciągu jednego dnia) dla dobra wiernych.
Przeczytaj komentarze (14)
Komentarze (14)