Jest szansa na budowę południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy
Na najbliższej sesji Rady Miasta Świdnicy, która odbędzie się 5 marca radni procedować będą uchwałę dot. przejęcia do realizacji zadania z właściwości województwa dolnośląskiego polegającego na sporządzeniu dokumentacji projektowej budowy południowo-zachodniej obwodnicy miasta.
O inwestycję miasto zabiega już 18 lat. Pierwsze kroki w celu jej realizacji podjęto w roku 2001, w porozumieniu z Gminą Wiejską Świdnica oraz Powiatem Świdnickim. Zlecono z własnych środków finansowych sporządzenie wówczas studium techniczno-ekonomicznego z wyborem wariantu przebiegu obwodnicy oraz koncepcję programowo-przestrzenną z analizą ekonomiczną. Kilkunastokilometrowa obwodnica pozwoliłaby wyeliminować część ruchu tranzytowego z centrum miasta. Przypomnijmy, że projekt budowy południowej obwodnicy Świdnicy, który w 2015 roku został skreślony z listy rezerwowej Programu Budowy Dróg Krajowych, spełniał wszelkie wymagane kryteria, a wskaźniki natężenia ruchu miał znacznie wyższe od innych zadań wpisanych do realizacji.
- Średniodobowy ruch pojazdów w ciągu drogi krajowej nr 35 w obszarze miasta znacznie przewyższa średnią dla sieci dróg krajowych. Obwodnica drogi krajowej nr 35 i drogi wojewódzkiej nr 382 pozwoli przejąć ok. 75% tranzytu prowadzonego obecnie przez centrum Świdnicy. Szacowany koszt inwestycji to około 450 mln zł. - informował w listopadzie 2020 roku urząd.
W uzasadnieniu do wspomnianej uchwały czytamy: "W grudniu 2020 roku sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Ustawa zakłada rozszerzenie katalogu zadań mogących uzyskać dofinansowanie z RFRD między innymi o zadania obwodnicowe w ciągu dróg wojewódzkich. Samorząd Województwa Dolnośląskiego zainteresowany jest budową obejścia Świdnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382. Planowana obwodnica rozpoczyna się w rejonie Słotwiny, kończy na wysokości Boleścina. Przebieg drogi odpowiada projektowanemu korytarzowi obwodnicy Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35, która z uwagi na przyjęty do realizacji wariant drogi ekspresowej S5 nie będzie realizowana. Województwo zaproponowało Miastu współpracę w zakresie wykonania dokumentacji projektowej. Gmina Miasto Świdnica ma współfinansować opracowanie w połowie oraz przejąć obowiązki inwestora zastępczego przy jego sporządzaniu. Koszt dokumentacji szacuje się na ok. 1 500 000, 00 zł brutto, a okres jej wykonania na ok. 2 lata. Budowa obwodnicy będzie korzystna dla miasta. Inwestycja zmniejszy natężenie ruchu w godzinach szczytu, zminimalizuje korki, zniweluje hałas związany z komunikacją, a tranzyt zostanie odseparowany od ruchu lokalnego".
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)