[FOTO, WIDEO] Koronacja wizerunku Matki Bożej Świdnickiej
13 maja kilkanaście minut po godzinie 11 rozpoczęła się msza św., podczas, której odbyła się koronacja wizerunku Matki Bożej Świdnickiej. Katedra wypełniona była po brzegi, a wierni przybyli z obszaru całej Diecezji Świdnickiej.
To jeden z najważniejszych dni w historii świdnickiego kościoła. Liturgię poprowadził legat papieski a podczas mszy obecny był także emerytowany metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz.
Gotyckie dzieło przedstawiającą Maryję, zwane „Maria in sole", czyli Maryja w słońcu, zdobi ścianę jednej z bocznych kaplic katedry, gdzie mieści się Chór Mieszczan. Tytuł pochodzi od promienistej poświaty, która otacza postać Matki Bożej. Ponadto postać Matki Boskiej stoi na księżycu. Obraz został namalowany między 1460 a 1470, a kult związany z obrazem rozpoczął się mniej więcej w połowie XVI w. Jak podają źródła, dzięki "Maria in sole" w r. 1675 cudownie uleczonych zostało kilkoro ludzi: umierający już człowiek, dziecko opuszczone przez ziemskich lekarzy, chłopiec i pewna kobieta, a także w późniejszym okresie - jezuita Franciszek Paravicinus, nauczyciel w świdnickim gimnazjum jezuickim. Cuda trwały nadal, a przy obrazie zaczęto wieszać wota i dary. Jednym z nich była srebrna sukienka, poprzetykana trzystoma czeskimi sztucznymi klejnotami, ufundowana przez wdowę po staroście krajowym księstwa świdnicko - jaworskiego, hrabinę Sinzendorf z domu Kinsky*. W 1969 r. srebrną sukienką zrabowano. Po ponad 40 latach w referacie sztuki Świdnickiej Kurii Biskupiej przy zgodzie i udziale proboszcza katedry ks. prał. Piotra Śliwki zapadła decyzja o wykonaniu nowej sukienki.
Za wykonanie ozdobionej srebrem, bursztynem sukni odpowiedzialny był Mariusz Drapikowski, bursztynnik pochodzący z Dzierżoniowa, który wykonał m. in. suknię dla Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Warto wspomnieć, że sukienka została pobłogosławiona przez papieża Franciszka na Jasnej Górze z okazji 1050-lecia Chrztu Polski 28 lipca 2016 r.
Na terenie diecezji świdnickiej nie było do tej pory koronowanego obrazu, ale istniały trzy koronowane figurki Maryi: w Bardzie, Wambierzycach, i na Górze Iglicznej.
foto: Michał Biela
Przeczytaj komentarze (9)
Komentarze (9)