[FOTO] Neonaziści w świetlicy wiejskiej. GOKSiR znowu tłumaczy, prokuratura nie postawiła nadal zarzutów
Wracamy do sprawy koncertu kapeli neonazistowskich, do jakiego doszło 11 marca w świetlicy wiejskiej w Grodziszczu. O zdarzeniu informowaliśmy Państwa jako pierwsi.
To była bodaj pierwsza tego typu impreza w powiecie świdnickim, choć nie wiadomo tego na pewno. Takie koncerty organizowane są przez specyficzne, zamknięte środowiska a informacja o wydarzeniach jest ściśle chroniona. Uczestnicy do Grodziszcza zjechali się, sądząc po tablicach rejestracyjnych, m.in. z powiatu dzierżoniowskiego, kłodzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego oraz innych regionów kraju. Na szczęście o koncercie wie świdnicka policja, która jak nas zapewniono monitoruje wydarzenia w podświdnickiej wsi. - Koncert ma charakter imprezy zamkniętej, ale wiemy o nim i na pewno mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie - uspokajał wtedy redakcję dyżurny KPP Świdnica.
W Grodziszczu zagrał m.in. pochodzący z niemieckiego Dortmundu zespół Oidoxie. Wśród neonazistów mający status megagwiazdy. Koncert był już trzecią edycją imprezy „Night of terror”. Pierwsza odbyła się dwa lata temu w Głuszycy pod Wałbrzychem. Grali na niej neonaziści z Niemiec, Węgier, Estonii i Polski. Po tekście Wyborczej wszczęcie śledztwa w tej sprawie nakazał ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet. Postępowanie zostało jednak umorzone. – Śledczym nie udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość, że na koncercie prezentowane były treści łamiące prawo – mówił Tomasz Orepuk, rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.
Za organizację „nocy terroru” odpowiadać ma środowisko dolnośląskich neonazistów związanych z nieformalną grupą Club 28 (znów od cyfr symbolizujących B i H, jak Blood & Honour). Zrzesza ona ludzi z Wrocławia, Dzierżoniowa i Bielawy skupionych wokół zespołu Obłęd.
- W związku z licznymi artykułami i komentarzami na temat koncertu neonazistów, który odbył się w świetlicy w Grodziszczu w dniu 11 marca 2017 roku wyjaśniam, co następuje: wynajem świetlic wiejskich na terenie Gminy Świdnica należy do zadań Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, świetlica wiejska w Grodziszczu została wynajęta przez osobę prywatną na uroczystość rodzinną, wymogi wynajmu świetlicy określone w Regulaminie wynajmu świetlic wiejskich zostały spełnione i nic nie wskazywało na to, że wynajem będzie wykorzystany na inne cele. Wydarzeniami tymi jesteśmy, tak samo jak osoby komentujące zaskoczeni i takie zachowania potępiamy, ale nie mieliśmy na to zdarzenie żadnego wpływu. Oświadczamy, że wszystkie negatywne opinie na temat wynajmu świetlicy oraz oskarżenia pod adresem Gminy Świdnica są dalece krzywdzące i niesłuszne.
Zapewniamy, że nie akceptujemy żadnych przejawów szerzenia czy też pochwalania idei nazistowskich. Nie ma też miejsca na jakiekolwiek działania godzące w pamięć o ofiarach wojen wywołanych takimi skrajnymi poglądami- wyjaśnia dyrektor GOKSiR, Krzysztof Jas.
Temat neonazistów wrócił na łamy mediów wraz z emisją przez stację TVN programu Superwizjer i materiału dot. wspomnianego koncertu i działalności fundacji Duma i Nowoczesność. Reporterzy na potrzeby realizacji materiału przeniknęli do środowiska członków organizacji, udowadniając tym samym, że ta grupa w Polsce nie tylko istnieje, ale i prężnie działa.
Co ciekawe tuż po informacji o imprezie w Grodziszczu, Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wszczęła śledztwo ws. publicznego propagowania faszyzmu. Dotąd jednak nikomu nie udało się postawić zarzutów. Tymczasem organizatorzy Festiwalu Orle Gniazdo domagają się od stacji miliona złotych odszkodowania. - Zostały naruszone nasze dobra osobiste. Materiał został opublikowany nielegalnie oraz opatrzony kłamliwym, niezgodnym z prawdą komentarzem - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na ich stronie.
Warto wiedzieć, że wedle polskiego prawa propagowanie ustroju faszystowskiego i nawoływanie do nienawiści na tle różnic rasowych i narodowościowych jest przestępstwem, za które grozi kara do dwóch lat więzienia. Publiczne znieważanie danej grupy z uwagi na jej przynależność rasową lub narodowościową to z kolei przestępstwo zagrożone karą trzech lat więzienia.
W sumie po emisji reportażu zatrzymano dotychczas 5 osób.
Przeczytaj komentarze (5)
Komentarze (5)
Najbardziej wyrazistymi postaciami tego środowiska z naszego regionu są Piotr Gierczak ps. „Dziki” z Dzierżoniowa i Krzysztof Tomasz Słowiński ps. „Słowik” z Bielawy. Piotr Gierczak zaczynał jako punk jeżdżący na Jarocin, później został skinheadem i znalazł się pod obserwacją antyfaszystów podczas organizacji koncertu Konkwisty 88 (Neonazistowski zespól rockowy) w Dzierżoniowie. Krzysztof Słowiński, neonazista i kulturysta z tatuażem Blood & Honour na plecach, prowadzi sklep z odżywkami Hard Muscle w Bielawie.
W latach 2008-2009 środowisko to zostało rozpracowane przez ABW, przez co cała grupa stanęła przed sądem jako zorganizowana grupa przestępcza propagująca faszyzm. Krzysztof Słowiński został w tej sprawie skazany. Był odpowiedzialny za organizowanie koncertów, które odbywały się m.in. w Dzierżoniowie.