Jest odpowiedź ministra ws. nielegalnego wysypiska w Zebrzydowie
Po serii publikacji artykułów naszej redakcji interpelację ws. nielegalnego wysypiska w Zebrzydowie na ręce ministra środowiska złożyła posłanka PO Izabela Mrzygłocka. Mamy odpowiedź resortu.
Problem z nielegalnymi śmieciami zwożonymi z Europy do Zebrzydowa istnieje od lat. Niestety, pomimo prób nie udało się z nim poradzić ani mieszkańcom, ani gminie. Ręce rozkłada także WIOŚ, a prokuratura umarza postępowanie. Tymczasem wiadome jest, że ciecz spływająca podczas deszczu do pobliskiej rzeczki, jest trującym kwasem. Przekroczenie norm wykazały badania. Na szczęście woda w rzece nie została skażona. Światełkiem w tunelu, jak informują mieszkańcy, ma być kupiec, który chce nabyć działkę i ją wysprzątać. Do końca września być może sytuacja się wyjaśni.
- W nawiązaniu do pytania czy resort środowiska planuje zbadać tę sprawę uprzejmie informuję, że w zakresie zgłoszonych nieprawidłowości przekazałem do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wniosek o spowodowanie działań kontrolnych na ww. terenie. Odnosząc się do dalszej części interpelacji dotyczącej planowanych działań resortu zmierzających do legislacyjnego rozwiązania sprawy nielegalnie zdeponowanych odpadów informuję, że ustawodawca uchwalił zmiany legislacyjne w ustawie o odpadach polegające m.in. na wprowadzeniu obowiązku ustanawiania zabezpieczenia roszczeń dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie gospodarowania odpadami, aby przeciwdziałać porzucaniu odpadów przez ich posiadaczy i skróceniu możliwego okresu magazynowania odpadów z trzech lat do jednego roku. Ww. ustawą wprowadzono również obowiązek prowadzenia monitoringu wizyjnego miejsc magazynowania oraz składowania odpadów, a także obowiązek zaopiniowania miejsc zbierania i przetwarzania odpadów przez Inspekcję Ochrony Środowiska oraz Państwową Straż Pożarną. W przepisach wykonawczych zostaną dookreślone szczegółowe warunki magazynowania odpadów, prowadzenia monitoringu wizyjnego oraz ochrony przeciwpożarowej miejsc gromadzenia i przetwarzania - informuje resort ministra środowiska.
Wśród wprowadzonych zmian jedną z najistotniejszych jest ta dotycząca przeprowadzanych kontroli. Odtąd Inspektorat Ochrony Środowiska będzie mógł je podejmować bez uprzedniego zawiadamiania podmiotu o zamiarze przeprowadzenia czynności sprawdzających.
- Ustawa zmieniająca ustawę o odpadach została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 26 lipca br.. Ponadto uprzejmie informuję, że już nowelizacja przepisów wprowadzona ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 2422), rozpoczęła proces zmian ukierunkowanych na wyeliminowanie nielegalnego postępowania z odpadami - mówi sekretarz stanu, główny geolog kraju, Mariusz Orion Jędrysek.
Do najważniejszych zmian należy także ustanowienie obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Ten obowiązek wprowadzony zostanie dopiero od 2020 roku.
- Bieżący dostęp do bazy będą miały zarówno organy kontrolujące przepisy z zakresu gospodarki odpadami, jak i organy administracji terenowej odpowiedzialne za wydawanie i egzekwowanie decyzji administracyjnych, co pozwoli na bieżącą kontrolę prawidłowości postępowania z odpadami - dodaje Jędrysek.
Przeczytaj komentarze (11)
Komentarze (11)