Jak nie zachorować na raka?
Tematem wiodącym IX już konferencji onkologicznej, która odbyła się 8 grudnia w hotelu Piast-Roman było znaczenie profilaktyki i badań genetycznych w szybkiej diagnostyce nowotworów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
- W przyszłym roku, czyli od stycznia 2015 roku chcemy w Świdnicy uruchomić program przesiewowy dla kobiet ze zwiększonych grup ryzyka. Panie będą zapraszane listownie. Projekt będzie trwał 5 lat a udział w badaniu jest bezpłatny. Najważniejsze, że w Polsce dostępne jest już badanie genetyczne 3 mutacji BRCA-1 i jest stosunkowo tanie. Od kilkunastu lat przekonujemy do profilaktyki. Teraz wiemy, że gros pacjentów może wygrać z rakiem dzięki prostym badaniom - mówił dr n. med. Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych PUM w Szczecinie.
Tematem przewodnim jednego z wykładów prowadzonych właśnie przez dr Huzarskiego był efekt Angeliny Jolie - amerykańskiej aktorki, która po wykryciu mutacji genu BRCA-1 poddała się obustronnej mastektomii piersi. Wpływ na jej dramatyczną decyzję, która dodała odwagi wielu kobietom, miało przede wszystkim zachorowanie i w jego wyniku śmierć w młodym wieku jej matki. Naukowcy od lat przekonują o tezie podpartej setkami badań o tym, że nowotwór atakujący kobiece piersi i narządy rodne bywa najczęściej dziedziczony przez kolejne pokolenia. Dlatego tak ważna staja się profilaktyka polegająca właśnie na wspomnianym badaniu.
- Takie badanie wykonuje się raz w życiu. Nie trzeba go nigdy więcej wykonywać, ponieważ jeśli ktoś ma już mutację genu to nigdy się jej nie pozbędzie. Nie jesteśmy też w stanie takiej mutacji nabyć w ciągu życia – przekonywał dr Huzarski.
Inicjatorką IX już spotkania na konferencji onkologicznej jest wybitna, świdnicka lekarka Ewa Kilar.
bj
Przeczytaj komentarze (4)
Komentarze (4)