Oficer SS wskazuje na ukrycie 28 ton nazistowskiego złota w zamku w Roztoce
28 ton nazistowskiego złota wartego kilka miliardów funtów miało zostać ukrytych w zamku w Roztoce w gm. Dobromierz- przekazuje brytyjski dziennik Daily Mail 27 maja.
Naukowcy zajmujący się tematem twierdzą, że oto odkryli dziennik jednego z oficerów SS, w którym ten napisał, że naziści ukrywali swoje skarby w 11 lokalizacjach, w tym w zamku z Roztoce. W dawnym pałacu Hochbergów kilkadziesiąt ton złota ma znajdować się w nieczynnej studni.
- Naukowcy z Polsko-Niemieckiej Fundacji Śląski Pomost, twierdzą, że nabyli pamiętnik z loży masońskiej. Skarb został ukryty w ostatnich dniach II wojny światowej wraz ze zwłokami kilku świadków - czytamy w gazecie. - To m.in. zrabowane mieszkańcom drogocenne przedmioty. Roma Furmaniak, szef fundacji chce upubliczniając dane z pamiętnika chce wywrzeć presję na polskim rządzie, by ten zajął się jak najszybciej sprawą. By zacząć jakiekolwiek pracę musi zostać wydana zgoda, a tej na chwili obecnej jest brak.
Furmaniak twierdzi, że dziennik został napisany przez oficera SS Egona Ollenhauera, który zapewnił powiązanie między oficerami SS ukrywającymi skarb i bogatymi członkami SS a ich rodzinami, które posiadały kosztowności.
Komentarz ws. znaleziska wydali właściciele zamku.
- W kontekście pojawiających się doniesień medialnych wskazujących Zamek w Roztoce jako potencjalne miejsce ukrycia skarbu Trzeciej Rzeszy potwierdzamy, że przedstawiciele Fundacji "Śląski Pomost" kilkukrotnie kontaktowali się z nami w tej sprawie.Nie przekazali jednak żadnych możliwych do zweryfikowania informacji na temat miejsca ukrycia skarbu ani szczegółów ewentualnej akcji wydobywczej.Z całą stanowczością podkreślamy, że nie będziemy podejmować żadnych kroków prawnych i faktycznych, które mogłyby stać w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi. Jednocześnie deklarujemy pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami administracji publicznej .Cieszymy się ze spodziewanej fali zwiększonego zainteresowania Zamkiem w Roztoce i w to momencie, w którym przygotowujemy zabytek do stałego udostępniania dla zwiedzających. Z całą mocą deklarujemy jednak, że naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa i integralności zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego. Dlatego każda nieautoryzowana próba naruszenia tego bezpieczeństwa spotka się z naszą zdecydowaną reakcją. Jesteśmy przekonani, że naszym największym skarbem jest sam zamek i jego przebogata spuścizna kulturowa. Niezależnie od tego jakie jeszcze skrywa tajemnice zapraszamy do ich wspólnego odkrywania! - czytamy w oświadczeniu.
fot. Zamek w Roztoce
Przeczytaj komentarze (15)
Komentarze (15)