Zbiórka elektrośmieci
W najbliższą sobotę, 13 czerwca odbędzie się zbiórka elektrośmieci. To kolejna tego typu akcja w mieście organizowana przez firmę AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można oddać w godz. od 10.00 do 14:00 na parkingu przed Urzędem Miejskim.
Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to wszystkie popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia, które działają lub działały kiedyś na prąd lub baterie, czyli np. pralki, lodówki, żelazka, radia, lokówki, telewizory, komputery, a nawet zabawki. Tego typu odpady zawierają w sobie substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego muszą być zbierane selektywnie i oddawana do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia specjalistycznym firmom.
Ze względu na bezpieczeństwo osób pracujących przy zbiórce odpadów nie powinniśmy przynosić kineskopów bez obudowy, rozbitych telewizorów i sprzętu niekompletnego.
Jeżeli ktoś nie zdąży oddać elektrośmieci w terminie zbiórki, może na co dzień, bezpłatnie przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Odpady w PSZOK przyjmowane są od razu, wystarczy tylko wylegitymowanie się. Jest to konieczne, ponieważ punkt ten adresowany jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wnosząc odpady za śmieci mogą korzystać z usług bezpłatnie.
PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:
-
zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
-
zużyte baterie i akumulatory,
-
odpady budowlane i rozbiórkowe,
-
meble i inne odpady wielkogabarytowe,
-
zużyte opony,
-
chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
-
odpady zielone,
-
odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
-
inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
-
papier i tektura, metal,
-
tworzywa sztuczne,
-
szkło i opakowania ze szkła,
-
opakowania wielomateriałowe,
-
opakowania ulegające biodegradacji.
PSZOK zlokalizowany jest przy ul. Metalowców 4. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00 oraz w soboty w godzinach od 10.00 do 14.00.
Elektrośmieci możemy także przekazać sprzedawcom detalicznym i hurtowym. Podczas zakupu nowego sprzętu, zobowiązani są oni nieodpłatnie przyjąć od nas zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Obowiązek ten dotyczy wymiany na zasadach 1 : 1, czyli np. przy zakupie nowego telewizora możemy nieodpłatnie pozostawić w punkcie handlowym stary telewizor.
W każdym gospodarstwie domowym powstają tzw. odpady problemowe, które ze względu na swoje rozmiary lub właściwości nie mogą być umieszczone w pojemnikach i kontenerach przeznaczonych na zmieszane odpady komunalne.
Do odpadów takich należą m.in.:
-
odpady wielkogabarytowe,
-
odpady ulegające biodegradacji,
-
zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
-
odpady budowlane i remontowe,
-
przeterminowane i niepotrzebne leki.
O tym, gdzie są one przyjmowane można dowiedzieć się na stronie www.czystaswidnica.pl.
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)