Chciał dorobić do emerytury, więc postanowił zainwestować w akcje koncernu paliwowego. Stracił 13 tysięcy złotych

poniedziałek, 17.2.2025 12:25 626 1

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ostrzegają przed oszustwami, które czyhają na nieświadomych użytkowników internetu. Na stronach internetowych czy na portalach społecznościowych można znaleźć fałszywe ogłoszenia o możliwości szybkiego zysku poprzez inwestycję np. w akcje koncernu paliwowego, gazowego czy kryptowaluty. Te fałszywe ogłoszenia reklamowane są rzekomo przez aktorów, sportowców czy polityków, wzbudzić to ma w odbiorcach ich autentyczność. Oszuści obiecują szybki i duży zysk zainwestowanych pieniędzy niestety kończy się to utratą oszczędności.

I tak też było tym razem. Do świdnickiej komendy zgłosił się 77-letni mieszkaniec naszego powiatu, który został oszukany.

Mężczyzna przeglądając strony internetowe znalazł reklamę dotyczącą możliwości inwestycji w akcje koncernu paliwowego. Akcje rzekomo reklamował jeden ze znanych polityków, co utwierdziło 77-latka w autentyczności inwestycji.

 - Skuszony obietnicą zysku pozostawił swoje dane do kontaktu, który nastąpił bardzo szybko. W słuchawce telefonu 77-latek usłyszał mężczyznę, który opowiedział o inwestycji i zaproponował założenie konta. W tym celu kontakt z 77-latkiem nawiązała kolejna osoba tym razem kobieta, która poinstruowała co mężczyzna musi kolejno zrobić. I tak zgodnie z instrukcją mężczyzna miał ściągnąć i zainstalować specjalną aplikacje do obsługi platformy inwestycyjnej -asp. Magdalena Ząbek Oficer Prasowy KPP Świdnica.

 Ta „specjalna aplikacja” okazała się oprogramowaniem umożliwiającym zdalne sterowanie systemem operacyjnym przez Internet, po zainstalowaniu którego rzekomy konsultant- czyli oszust uzyskał dostęp do tego co działo się na urządzeniu mężczyzny.

Po zainstalowaniu aplikacji mężczyzna miał przejść proces weryfikacji „swojej wiarygodności” w tym celu miał zalogować się na swoje konto bankowe i wygenerować kody BLIK na telefonie. Mężczyzna wygenerował pierwszy kod, ale zauważył wówczas że część pieniędzy z jego konta została ściągnięta, jednak po chwili większa część wróciła. Kolejny raz 77-latek zgodnie z instrukcją podał kolejny kod i oczekiwał na zwrot środków...jednak on nie nastąpił. Wówczas mężczyzna skontaktował się z infolinią banku i tam potwierdził, że został oszukany. Mężczyzna stracił 13 tysięcy złotych.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach . Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Leśniczówka czwartek, 20.02.2025 14:39
To są rezultaty akcji " zostań w domu"! Teraz seniorzy przestraszeni możliwością zarażenia się byle czym, nauczyli się od wnuków korzystania z " urządzeń", a wnukowie to też już nie robią fikołków na trzepaku tylko wszystko załatwiają przez " urządzenia". Co to będzie, jak " urządzenia" nagle przestaną działać? Zagłada gorsza od wojny!