Cech: Współczesny patriotyzm
Godny strój, wysłuchanie apelu z prawdziwą powagą i zaangażowaniem, to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. Podkreślić należy, iż patriota to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie.
Święto Niepodległości jest świętem wyjątkowym. Lecz co roku rodzi się pytanie, w jaki sposób opowiedzieć młodzieży o poważnych i jednocześnie bolesnych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny. 22.11.2017r. uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Ząbkowicach Śl. w uroczystym apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowanej przez swoich rówieśników wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter apelu.
Mimo że obecne pokolenia Polaków wychowały się i żyją w wolnej Polsce, trzeba wciąż na nowo uświadamiać je, że nie zawsze tak było. Uczyć je, że niezłomność i waleczność naszych przodków utorowały nam drogę do dzisiejszej niepodległej Polski. Warto wspominać męstwo i heroiczną odwagę tych, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny. Jako Polacy musimy o tym pamiętać i wychowywać nowe pokolenia w szacunku dla historii naszej ojczyzny.
,,Ojczyznę kocha się nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna.” -Lucius Annaeus Seneca
Warto zapamiętać tę jakże cenną myśl.
Autor: Małgorzata Bukowska
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)