Wspólna przeszłość – wspólną przyszłością w Polsce i Czechach

czwartek, 30.8.2018 13:59 1440 0

Gmina Złoty Stok i Obec Blia Voda współpracują ze sobą od lat. Obecnie także podejmują wiele działań dla zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz promocji pogranicza 

 

Trwają prace w ramach projektu „Wspólna przeszłość – wspólną przyszłością”

Projekt „Wspólna przeszłość – wspólną przyszłością” realizowany jest wspólnie przez  Gminę Złoty Stok i  po stronie Czeskiej.

Trwające prace mają na celu odrestaurowanie mauzoleum rodziny Guttlerów po stronie polskiej oraz grobowca rycerza Ludvika d’Amby po stronie czeskiej.

Gmina Złoty Stok w pierwszym etapie odrestaurowała detale i elementy architektoniczne elewacji i dachu Mauzoleum. Obecnie trwa renowacja wnętrza grobowca rodziny Guttlerów (dawnych właścicieli kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku).W rezultacie prac możliwe będzie zwiedzanie wnętrza budowli, a zabytek zostanie w pełni udostępniony zwiedzającym.

Obec Bila Voda prowadzi remont grobowca Ludvika d'Amby: trzech kamieni nagrobnych i krzyża, usuwa zanieczyszczenia, odnawia  napisy na kamieniach i krzyżu, odnawia żeliwne ogrodzenie i porządkuje teren wokół grobowca. Już teraz możemy obejrzeć zmiany wizerunkowe i postęp prac zarówno w Złotym Stoku jak i Bilej Vodzie.

Zapraszamy do odwiedzenia tych miejsc, ocenę prac i chwilę zadumy nad przeszłością naszych nardów.

Złoty Stok - Bila Voda - promocja pogranicza

 

Obecnie realizowany jest projekt obejmujący: reklamę gminy na blogach turystycznych  oraz na portalach społecznościowych, wydruk map papierowych (zrywek) i składanej mapy turystycznej z trasami turystycznymi, konferencję z ludźmi z branży turystycznej (przewodnicy, organizatorzy itp.) oraz stworzenie aplikacji do pobrania, z wyznaczonymi trasami (szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, spacerowe, NordicWalkingowe, konne itp.), wykorzystującą GPS, system iOS/Android.

Aplikacja będzie pełnić rolą nawigacji turystycznej. Opracowanych zostanie 12 tras o długości od 5 - 35 km i o różnym stopniu trudności.

 

Celem głównym projektu jest zwiększenie odwiedzalności regionu poprzez większe wykorzystanie potencjału zasobów przyrodniczych i kulturowych. Jego realizacja powinna przyczynić się do zwiększenia zainteresowania polsko-czeskim pograniczem, gdyż dzięki działaniom promocyjnym(m.in. film, publikacje, internet, konferencje) zwiększy się świadomość i wiedza na temat atrakcyjności turystycznej naszego obszaru.

 

UM Złoty Stok

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek