EduBiblioSfera: dzieje nazistowskich Niemiec oraz komunistycznej Rosji

czwartek, 6.11.2014 10:10 3458 0

Literatura historyczna

 

Zbiory bibliotek pedagogicznych przeciętnemu czytelnikowi w mniejszym stopniu kojarzą się z piśmiennictwem historycznym. Tymczasem ich misja przez kilkadziesiąt lat polegała na dostarczaniu odbiorcom także książek potrzebnych w realizowaniu edukacji historycznej. Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach gromadziła i gromadzi najważniejsze nowości z zakresu szeroko rozumianej historii. Dzięki otrzymanemu z krakowskiego wydawnictwa <Znak> dużemu pakietowi darów, zbiory historyczne zostały wyraźnie odnowione i uzupełnione.

Od kilku lat notuje się wzrost zainteresowania czytelników dziejami nazistowskich Niemiec oraz komunistycznej Rosji. Zdecydowana większość opracowań jest autorstwa historyków anglosaskich oraz oczywiście rosyjskich. Czytelnicy mają zarówno nowe monografie, jak i wznowienia pozycji uznawanych za kanoniczne na rynku wydawniczym.

Tłumaczenia prac amerykańskiego historyka o polsko-żydowskich korzeniach, Richarda Pipes’a cieszą się uznaniem i są obecne w polskich bibliotekach. Jego wizja Rosji XX wieku to wypadkowa idei komunistycznych Karola Marksa wymieszanych z autorytarnym dziedzictwem państwa moskiewskiego i Rosji carskiej. Życiem zwykłych ludzi funkcjonujących w stalinowskiej Rosji  zajmuje się Brytyjczyk  Orlando Figes.

Niezmienną popularnością cieszą się kolejne książki Normana Daviesa, brytyjskiego historyka rodzinnie związanego z Polską. Inny pisarz brytyjski, Antony Beevor specjalizuje się w historii II wojny światowej i działaniach militarnych. Rzadko pojawiają się książki niemieckich autorów. Pozytywnym przykładem jest praca Jochema Bőhlera.

Z czasów wojennych, a zwłaszcza tuż po - na zainteresowanie zasługuje tytuł „Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959” wydawnictwa <Demart>. Także monumentalna praca ojca i córki – Władysława i Ewy Siemaszków pt. „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia” w 2 tomach. W swoim czasie wiele emocji i komentarzy wzbudziła książka Jana Tomasza Grossa „Złote żniwa”.

Biblioteka Pedagogiczna została obdarowana przez Koło Związku Sybiraków w Bystrzycy trzema tomami wspomnień napisanych przez Polaków, którzy przeszli gehennę zsyłek stalinowskich. Część 1 pamiętników jest dostępna w wersji elektronicznej.

Na półkę nowych regionalików przybyła bibliotece piąta część materiałów pokonferencyjnych poświęconych twierdzy srebrnogórskiej zatytułowana „Perspektywa miasteczka”. Organizatorzy zmienili wydawcę materiałów.

Powyższe, to tylko drobny wyciąg z katalogu tematycznego Biblioteki Pedagogicznej – poświęconego literaturze historycznej.

Elżbieta M. Horowska

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek