SP 2 w Kamieńcu: Konkurs o Żołnierzach Wyklętych
Każdego roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim włącza się do obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Zgodnie z podstawowym kierunkiem polityki oświatowej państwa nasza szkoła wychowuje do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
Takim przykładem może być udział w I Dolnośląskim Konkursie o Żołnierzach Wyklętych, który skierowany był do starszych klas szkoły podstawowej. Patronat nad tym konkursem objęli m.in.: minister Michał Dworczyk, senator RP – Aleksander Szwed, Dolnośląski Kurator Oświaty, Wojewoda Dolnośląski, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej.
Chętni uczniowie z klas VII i VIII przystąpili do rozwiązania testu i napisania wypracowania, które wcale nie należało do łatwych.
Dla młodszych uczniów klas V-VI, pani Alicja Nowakowska przygotowała pytania zarówno otwarte i zamknięte, z którymi bardzo dobrze sobie poradzili.
I tak:
Kategoria młodsi ( klasy V-VI ):
I miejsce Filip Zapotoczny
II miejsce Bartłomiej Zinkiewicz
III miejsce Weronika Kwiatkowska
Wyróżnienia: Martyna Roicka i Martyna Zinkiewicz.
Spośród starszych najlepszą okazała się Wiktoria Sarzyńska z klasy VIII. Mimo że nie udało się przejść do etapu finałowego w Bystrzycy Kłodzkiej, mamy świadomość, że uczestniczyliśmy w ważnym dla nas zadaniu.
Chętni uczniowie przygotowali plakaty, gazetki oraz ciekawe prezentacje multimedialne.Oglądaliśmy dostępne filmy, dokumenty o bohaterach m.in. Emilu Fildorfie Nilu, Zygmuncie Szendzielarzu, Witoldzie Pileckim, Danucie Siedzikównie. Lekcje historii dotyczyły losów poszczególnych bohaterów, patriotów, którzy do końca walczyli o wolną Polskę.
„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Partyzanci ukrywali się w lesie przed aresztowaniami, walczyli z władzą komunistyczną, chronili cywili przed bandytami, odbijali więźniów politycznych. W 1945 roku w lasach działało ponad 200 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Próbowano zabrać im dobre imię, ale naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie, odświeżanie pamięci o Niezłomnych, którym zabrano życie.
Dziś Żołnierze Wyklęci są ikonami młodzieży i to jest wielkie zwycięstwo naszych bohaterów !
Uczestnicy konkursu pod opieką pani Alicji Nowakowskiej
Dodaj komentarz
Komentarze (0)