Samorządowcy z województwa dolnośląskiego wezmą udział w debacie „Samorząd PRO FAMILIA czyli jaki?” w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej
Samorządowcy z województwa dolnośląskiego wezmą udział w debacie „Samorząd PRO FAMILIA czyli jaki?” w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej
16 marca br. odbędzie się debata „Samorząd PRO FAMILIA czyli jaki?” organizowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem będzie wykorzystanie polityki prorodzinnej jako narzędzia do walki z wyzwaniami demograficznymi oraz budowania atrakcyjności gminy w oczach jej mieszkańców.
To w rodzinach podejmowane są decyzje konsumenckie wpływające na popyt, także w rodzinach zapadają decyzje o ścieżce edukacyjnej dzieci, to rodziny jako pierwsze odpowiedzialne są za kształtowanie ich kompetencji, dzięki którym na rynek pracy trafiają świadomi konsumenci i kompetentni pracownicy. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na stan gospodarki. Dlatego rodzinna winna być traktowana jako najważniejsza grupa społeczna i dlatego powinny być podejmowane działania stwarzające optymalne warunki do jej funkcjonowania.
Priorytety rodzin zmieniają się na przestrzeni lat, dlatego również działania prowadzone przez samorządy, powinny być dostosowywane do ich aktualnych potrzeb. Samorządowcy dostrzegają korzyści płynące z takiego podejścia i coraz chętniej angażują się w prowadzenie działań na rzecz rodzin, co zdaniem minister rodziny Marleny Maląg zasługuje na uznanie i docenienie. Tak zrodził się pomysł Konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021. Debata jest jednym z wydarzeń towarzyszących konkursowi i ma na celu wywołanie dyskusji publicznej w tym temacie.
Debata odbędzie się 16 marca br. w siedzibie ministerstwa w Warszawie. W wydarzeniu wezmą udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, podsekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha oraz Przewodnicząca Rodziny Dorota Bojemska.W debacie będą także uczestniczyć zaproszeni eksperci: dr Krzysztof Szwarc - demograf i ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr Dariusz Cupiał - Tato. Net, Fundacja Cyryla i Metodego, Judyta Kruk - zawodowo ZDR3+, prywatnie rodzic, Lucjusz Nadbereżny - Prezydent Miasta Stalowa Wola, prof.dr hab. Elżbieta Osewska - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego, Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszów Mazowiecki.
Resort rodziny zaprosił do zdalnego udziału w niej samorządowców i wojewódzkich pełnomocników ds. rodziny, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz rodziców. Dotąd swój udział zapowiedziało blisko 300 uczestników, w tym z województwa dolnośląskiego m.in. Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie.
- Polityka prorodzinna to inwestycja długoterminowa, która musi być prowadzona kompleksowo, konsekwentnie i nieprzerwanie - podkreśla minister Marlena Maląg.- Serdecznie zapraszam do wzięcia wirtualnie udziału w debacie wszystkich zainteresowanych tworzeniem jeszcze lepszych warunków do życia polskich rodzin.
Zgłoszenia na debatę można wysyłać do 12 marca br. do godz. 15.00.
Transmisja bez konieczności rejestracji będzie prowadzona w TVP oraz poprzez kanały społecznościowe Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej tj. Facebook, Twitter oraz YouTube.
FB ---> https://www.facebook.com/mripsRP
TT ---> https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL
YT ---> https://www.youtube.com/user/MPiPSRP/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)