[FOTO] Remont "ewangelika" w Złotym Stoku. Wnętrza nabierają charakteru
W Złotym Stoku trwa kompleksowa modernizacja kościoła poewangelickiego. Efekty prac są coraz bardziej widoczne, a zmiany we wnętrzu już robią wrażenie.
Remont złotostockiego "ewangelika" rozpoczął się w 2020 roku i realizowany jest w ramach zadania „Rewitalizacja kościoła poewangelickiego z przeznaczeniem na cele kulturalno-turystyczne” projektu „Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza”.
Podczas wielu prac dokonano także kilku ciekawych odkryć, min. odsłonięto zabytkowy mur czy znaleziono epitafium najprawdopodobniej z XVII wieku. Gmina planuje również, że po zakończeniu rewitalizacji obiektu umieścić tam zabytkowe epitafia, które obecnie znajdują się w lapidarium Twierdzy Kłodzkiej, a zostały zdeponowane ze złotostockiego kościoła poewangelickiego ok. roku 1969 w celu ich ratowania.
Przedsięwzięcie ma na celu poprawę stanu technicznego i estetycznego zabytkowego kościoła poewangelickiego oraz udostępnienie go mieszkańcom i turystom w celach kulturalno- turystycznych. Nawa kościoła pełnić będzie funkcję sali wielofunkcyjnej multimedialnej z funkcją wystawienniczą, a wieża kościoła pełnić będzie funkcję turystyczną z punktem widokowym.
Prawie dwa lata prac zmieniają oblicze zabytku, a zmiany, jakie zachodzą w poewangelicki kościele już teraz robią wrażenie.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)