[FOTO] Otwarcie zdalnej wieży widokowej w Sosnowej na zakończenie polsko-czeskiego projektu
W Sosnowej, w gminie Kamieniec Ząbkowicki otwarto "zdalną" wieżę widokową. Wydarzenie to było zwieńczeniem projektu transgranicznego realizowanego przez parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim z partnerem czeskim, jakim jest Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Neratovie. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Sosnowej z sołtysem na czele, przedstawiciele parafii w Kamieńcu Ząbkowickim, burmistrz Miasta Kamieniec Ząbkowicki wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej oraz delegacja partnera projektu z Neratova.
- Obecny projekt pn. "Wiara bez granic" jest nawiązaniem do projektu "Łączy nas wiara", który był realizowany od 1.04.2017 do 31.03.2018. Projekt realizowały dwie parafie pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickimi i w Neratovie. Podczas realizacji projektu oraz w okresie jego trwałości obie parafie zaprzyjaźniły się, odwiedzały podczas uroczystości odpustowych. Kontakty te zaowocowały pomysłem na drugi projekt, który był obecnie realizowany. Nazwa projektu również stanowi nawiązanie i kontynuację pierwszego projektu. Połączyła nas wiara i sprawiła, że dla naszych parafii nie ma granic. Okres realizacji projektu "Wiara bez granic" 1.04.2021 do 31.03.2022. Wniosek złożono pod koniec października 2020 roku, a w kwietniu 2021 otrzymaliśmy informację o zatwierdzeniu projektu - mówi Lidia Wiśniewska, koordynatorka projektu.
Głównym celem projektu jest poszerzenie i urozmaicenie oferty turystycznej poprzez zaoferowanie turystom nowych, odnowionych obiektów dziedzictwa kulturowego. Projekt zakłada poprawę stanu dwóch zabytków kultury oraz zainteresowanie nimi, poprzez towarzyszące działania promocyjne tych obiektów, ludzi spoza regionu.
- Projekt "Wiara bez granic" ma dwa kluczowe działania. Po czeskiej stronie jest to renowacja kaplicy cmentarnej w Neratově. Kaplica ta jest pozostałością po pierwszym murowanym kościele, w którym pełniła rolę prezbiterium. Po polskiej stronie renowacji zostało poddane pokrycie hełmu wieży kościoła filialnego św. Maternusa w Sosnowej - dodaje Lidia Wiśniewska.
Kościół w Sosnowej został zbudowany w miejscu małego kościółka przez kamienieckich cystersów w stylu późnego baroku. W 1722 roku, po zakończeniu kompleksowej przebudowy w stylu barokowym opactwa w Kamieńcu Ząbkowickim, ówczesny opat Gerard Woywoda podjął decyzję o ufundowaniu przez zakon cystersów nowego kościoła w Sosnowej. Oryginalny dokument został odkryty podczas obecnego remontu w kapsule czasu. Został przekazany do Archiwum Państwowego we Wrocławiu, ale jego kopia wisi w kościele w Sosnowej. Stary kościół wyburzono, a na jego miejscu wybudowano nowy. Budowę zakończono w 1799 roku. Projektował go i budował Thaddeus Gross. Po sekularyzacji zakonu cystersów w 1810 roku Sosnowa weszła w skład posiadłości królowej niderlandzkiej Fryderyki Louisy Wilhelminy z rodu Hohenzollernów, a w 1838 otrzymała go jej córka – Marianna Orańska, I w ten sposób historia kościoła w Sosnowej wiąże się z dwoma najważniejszymi szlakami na naszym terenie.
Hełm wieży kościoła pokryto łupkiem osadzonym na drewnianym goncie. Pokrycie to, bardzo kosztowne, obecnie rzadko spotykane, uległo znacznemu uszkodzeniu i groziło degradacją całej wieży. Dzięki projektowi pokrycie to zostało wyremontowane w sposób zachowujący dawną konstrukcję: z użyciem łupka kamiennego. Na wieży zamontowano obrotową kamerę, przekazującą obraz do monitora w przedsionku z możliwością sterowania nią oraz zbliżania obrazu.
- Stworzono w ten sposób swoistą "zdalną wieżę widokową". Pozwoli to na podziwianie widoków z wieży. W przedsionku umieszczono także małą ekspozycję fotografii wsi i jej mieszkańców na przestrzeni lat. Działania zrealizowane dzięki projektowi pozwolą udostępnić turystom nową atrakcję turystyczną na dwóch najważniejszych szlakach turystycznych na tym terenie: cystersów, w tym przypadku kościół stanowi spuściznę cystersów z Kamieńca, oraz na szlaku Marianny Orańskiej (odcinek Kamieniec Ząbkowicki - Złoty Stok). Wieś Sosnowa znajduje się wszakże także w pobliżu Szlaku św. Wojciecha - wyjaśnia pani Wiśniewska.
Ciekawostkę stanowi również fakt, że hełm wieży kościoła udało się wyremontować pomimo znacznego wzrostu cen na materiały i usługi budowlane w 2021 roku, w kosztach mieszczących się w możliwościach parafii i nieznacznie tylko przekraczających cenę kosztorysową z 2020 roku. Stało się tak dzięki zastosowaniu przez wykonawcę technik alpinistycznych i rezygnacji ze stawiania kosztownego rusztowania.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis, z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska
2014-2020 "Przekraczamy granice" (Fundusz Mikroprojektów), nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002732
Komentarze (4)