[FOTO] Gala Komandorska Templariuszy w Przedborowej
W ostatni weekend podczas konwentu Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej – Templariuszy ustanowiono komandorię dolnośląską, a podczas Gali Komandorskiej w Przedborowej wręczono odznaczenia i medale.
Wydarzenia związane z XXI konwentem Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej – Templariuszy odbywały się w Różanej, Owieśnie i Przedborowej. To pierwszy konwent Templariuszy na Dolnym Śląsku od XIV wieku. Miejsce konwentu wybrane zostało nieprzypadkowo, bo kilka wieków temu templariusze posługiwali właśnie kościele w Różanej, czy mieszkali na zamku w Owieśnie.
- Konwenty zakonu odbywają się dwa razy do roku. Głównym celem tych spotkań jest debata braci nad sprawami bieżącymi. Ten konwent, z racji Wielkiego Postu, połączony jest z rekolekcjami zakonnymi. Spotykamy się na Dolnym Śląsku, gdzie rozpoczęła się obecność templariuszy w Polsce jeszcze za czasów księcia Henryka Brodatego. Jednocześnie jest to też uroczystość przeniesiona z ubiegłego roku upamiętniająca 780-rocznicę bitwy pod Legnicą, w której zginął Henryk Pobożny, syn świętej Jadwigi Śląskiej. Obecnie w Legnicy toczy się jego proces beatyfikacyjny – mówi Doba.pl Wielki Przeor Generalny polskich templariuszy, Krzysztof Kurzeja.
Jednym z najważniejszych punktów konwentu było ustanowienie Komandorii Dolnośląskiej, której komandorem został brat Roman Wilkoszewski, na co dzień mieszkaniec Kamieńca Ząbkowickiego.
- Komandoria Dolnośląska została ustanowiona dla koordynacji działań braci templariuszy z tego terenu, którzy angażują się w działalność społeczną kościoła. Zgodnie z regułą zakonu komandorię można ustanowić, gdy na danym terenie jest więcej niż dziewięciu braci. Życie templariuszy kwitnie w tej chwili w trzech miejscach w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie działa obecnie już komandor Wilkoszewski, w Przedborowej, gdzie posługuje nasz kapelan dolnośląski, a jednocześnie proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Piotr Zawda, oraz przy bazylice w Strzegomiu, gdzie jest nasz brat legat – dodaje przeor Kurzeja.
Podczas spotkania w Przedborowej wręczono także odznaczenia: Miecze Beneficator Templi, Krzyże Zasługi oraz medale Amicus Templi (Przyjaciela Świątyni), które otrzymał m.in. wójt gminy Stoszowice, Paweł Gancarz, oraz burmistrz Ząbkowic Śląskich, Marcin Orzeszek.
- Z racji rocznicy bitwy pod Legnicą ustanowiliśmy medal Księcia Henryka Pobożnego, dla osób, które przyczyniają się do obrony wartości chrześcijańskich w Europie – wręczyliśmy go biskupowi Ignacemu Decowi i radnemu gminy Stoszowice, Czesławowi Lorkowi. Z kolei w 2017 roku patriarcha jerozolimski ustanowił krzyże zasługi Pro Syria. Jest to odznaczenie kościelne nadawane osobom, które wspomagają chrześcijan w Syrii i na bliskim wschodzie pozostającymi pod pieczą patriarchatu, czyli wspierają głównie ofiary wojny w Syrii, czy uchodźców wojennych, którzy mieszkają w Libanie w Palestynie, czy w Jordanii. Jest pięć krzyży celowych: jeden ogólny, następnie za wsparcie dla wdów i sierot, dla odbudowy zabytków, dla inwalidów wojennych i dla Maluli - to jedyna na całym świecie miejscowość, gdzie językiem powszechnie używanym jest aramejski, czyli język którym posługiwał się Chrystus – tłumaczy przeor templariuszy.
Więcej o zakonie templariuszy i nowym komandorze dolnośląskim możecie przeczytać TUTAJ
Niedoszły zakonnik, były żołnierz służący w Iraku, strażak ochotnik – teraz został… templariuszem
Przeczytaj komentarze (4)
Komentarze (4)