Czy można przejechać za darmo 100 km?

czwartek, 2.4.2015 11:35 1922 0

Od ponad roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach trwa budowa kolejnego pojazdu eksperymentalnego. Czy można przejechać 100 km za 0 zł? Okazuje się, że tak…

To wynik otrzymany w przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach z testów realizowanych w ramach uczniowskiego mini projektu badawczego. Kamil Ksiądzyna i Maciek Dawidowicz realizowali 4 miesięczny projekt badawczy pt. „Analiza technicznych i ekonomicznych możliwości wykorzystania ogniw fotowoltaicznych do zasilania pojazdu mechanicznego z napędem elektrycznym”. Do swoich badań wykorzystali pojazd Solarix, który został zbudowany w ramach projektu „Solarix Go” ( Program dotacyjny „Równać Szanse 2013”). Pojazd z napędem elektrycznym zbudowany w ramach tego projektu wymagał jednak pewnych prac modernizacyjnych i konstrukcyjnych, aby mógł być poddany testom. Uczniowie realizujący projekt badawczy dokonali montażu paneli fotowoltaicznych nad pojazdem i wykonali instalację łączącą ogniwa fotowoltaiczne z akumulatorami pojazdu. Chcąc uniknąć niespodziewanych awarii i błędów młodzież skorzystała ze wsparcia merytorycznego kadry inżynieryjnej firmy Govecs – producenta skuterów elektrycznych z Wrocławia oraz dostawcy układu napędowego i elektrycznego do ziębickiego pojazdu. Inżynierowie tej firmy pomogli zaprojektować instalację solarną i dobrać odpowiednie elementy składowe. Natomiast firma Legrand z Ząbkowic Śl. wraz jej przedstawicielem panem Andrzejem Białasem wyposażyła uczniowski pojazd w komplet zabezpieczeń elektrycznych.


     Solarix - po wykonaniu przez uczniów prac konstrukcyjnych pozwalających na bezpieczne poruszanie po drogach - został poddany testom trakcyjnym. Testy badawcze były wykonywane na podłożu szutrowym, betonowym i asfaltowym. Wynik pomiarów zebrane przez uczniów zostały przy pomocy arkusza kalkulacyjnego opracowane i przeanalizowane. W wyniku pomiarów wyliczyliśmy koszt przejazdu 100 km, który wyniósł 5 zł na 100 km przy ładowaniu akumulatorów z sieci elektrycznej. Przy zastosowaniu instalacji solarnej stacjonarnej wynosił on 0 zł na 100 km. Porównując nasz pojazd z pojazdem spalinowym otrzymaliśmy 3 razy niższe koszty energii zużytej do napędu pojazdu. Tak duża różnica wynika z wielokrotnie większej sprawności silnika elektrycznego niż spalinowego.
 - Nasz projekt będzie prawdopodobnie kontynuowany w przyszłości, a pojazd Solarix modernizowany – informuje Bogusław Galik, nauczyciel prowadzący projekt z uczniami z Ziębic. Realizowanie działania były ciekawym i edukacyjnym kontaktem z innowacyjną technologią, która w niedalekiej przyszłości będzie powszechnie stosowana w naszym życiu.

ZSP Ziębice

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek