Jakie skarby kryła ziębicka kapsuła czasu?
W środę 14 lipca odbyła się prelekcja Jarosława Żurawskiego, podczas której dowiedzieliśmy się, jakie skarby kryła ziębicka kapsuła czasu.
Kapsułę odkryto 2 lata temu podczas remontu wieży kościoła ewangelickiego. Media wówczas przez wiele dni spekulowały, czy jest ona najstarszą kapsułą na świecie, a może w Europie?
Zebrani na prelekcji goście mieli okazję zobaczyć znajdujące się w Muzeum artefakty oraz wysłuchać historii kościoła ewangelickiego w Ziębicach, jak i samych ewangelików oraz prześledzić wspólnie z prowadzącym sam moment otwarcia i dalsze losy przedmiotów, które się tam znajdowały. Podczas uroczystego otwarcia kapsuły czasu okazało się, że znajdują się w niej m.in. zabytkowe monety, dokumenty fundacyjne, list mieszkanki, gazety, zdjęcia oraz inne artefakty. Część z nich zostało umieszczonych w kapsule czasu znacznie później, czyli 120 lat temu w rocznicę budowy świątyni.
Większość z nich zachowała się w bardzo dobrym stanie. Kapsuła nosi ślady dawnych czasów - zauważono w niej dziury po kuli, zapewne pochodzące z drugiej wojny światowej. Zabytkowe artefakty poddane zostały konserwacji, a dokumenty przetłumaczone i opisane. Natomiast część z nich znajduje się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, a niektóre zostały oddane w depozyt do Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.
Prelekcja realizowana jest w ramach projektu "Język w kapsule czasu ukryty" - dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2022.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)