Szpital w Wałbrzychu w pilotażu leczenia udarów

czwartek, 20.10.2022 15:31 296 0

Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu dołączył do programu pilotażowego leczenia ostrej fazy udarów niedokrwiennych za pomocą trombektomii mechanicznej. Wałbrzyska placówka jest jednym z trzech ośrodków w województwie dolnośląskim, które biorą udział w tym prekursorskim przedsięwzięciu.

W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Jest on trzecią co do częstości przyczyną zgonu w naszym kraju i najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa. Zachorować może każdy – zarówno osoby starsze, jak i młodsze, a nawet dzieci.

– W leczeniu udarów mózgu najważniejszy jest czas dotarcia pacjenta do szpitala oraz zastosowanie nowoczesnych leków i technologii medycznych. Przystąpienie Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego do pilotażu oznacza dla pacjentów szybki dostęp do profesjonalnej pomocy – podkreśla Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. 

Nowoczesny zabieg znacząco zwiększa szanse na wyleczenie

Udar niedokrwienny mózgu wynika z niedrożności naczyń i stanowi ponad 80 proc. wszystkich incydentów naczyniowych. Przez cewnikowa trombektomia mechaniczna naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych jest nowoczesną, małoinwazyjną metodą leczenia. Polega na mechanicznym usunięciu zatoru z naczynia krwionośnego. Znacząco zwiększa szanse chorych na skuteczne wyleczenie i na powrót do w pełni samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Jest uznawana za przełom w leczeniu tego typu schorzeń i zalecana przez czołowe światowe organizacje medyczne.

Ministerialny program pilotażowy wystartował w 2018 r. w siedmiu ośrodkach w Polsce. Ostatnio poszerzono listę placówek biorących w nim udział - obecnie znajduje się na niej 27 ośrodków. W województwie dolnośląskim, oprócz wałbrzyskiego szpitala, do programu należą drugi szpital marszałkowski – Szpital im. Marciniaka we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

 

Wałbrzyski Oddział Udarowy wielokrotnie doceniany

Znalezienie się w gronie realizatorów ministerialnego pilotażu jest potwierdzeniem spełniania najwyższych standardów medycznych i znaczącej roli Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Oddział Udarowy wałbrzyskiego szpitala, który jest częścią Oddziału Neurologicznego, zdobywa także prestiżowe wyróżnienia świadczące o wyjątkowych osiągnięciach w tej dziedzinie. Doceniony został m.in. przez AngelsInitiative, najważniejszą europejską organizację leczenia udarów mózgu. Od 2020 r. zdobył już kilka nagród ESO AngelsAward, w tym najwyższe Diamentowe Certyfikaty. Do kluczowych kryteriów w tej certyfikacji należą: czas, w którym pacjent otrzymał leczenie przyczynowe, ale też dopasowanie dalszej terapii do konkretnego przypadku, wykonanie odpowiedniej diagnostyki oraz przebieg dalszego leczenia w oddziale udarowym. Jednak nagrody nie są przyznawane tylko za opiekę medyczną nad pacjentem w ostrej fazie udaru, równie istotne są inne działania prowadzone na oddziale takie jak diagnostyka, opieka pielęgniarska i jej jakość czy fizjoterapia.

Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego znalazł się również w elitarnym gronie 9 placówek z Polski, które wzięły udział w ogólnoświatowym badaniu QASC, które ocenia wpływ opieki pielęgniarskiej na wyniki leczenia oddziałów udarowych. Program wykazał, że wprowadzenie prostych protokołów związanych z opieką pielęgniarską zmniejsza śmiertelność wśród pacjentów.

- Zarówno przystąpienie do ministerialnego programu pilotażowego, jak i zdobywane nagrody stanowią potwierdzenie, że świadczenia udzielane przez wałbrzyski Oddział Neurologiczny z Oddziałem Udarowym są na wysokim poziomie – podsumowuje Mariusz Misiuna, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. - Niewątpliwie jest to zasługa sprawnego i zgranego zespołu, który z niesamowitym zaangażowaniem realizuje swoje zadania.

 

Biuro Prasowe Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek