Druga tura wyborów prezydenckich - ważne terminy
W niedzielę, 24 maja, głosować będziemy w tych samych lokalach wyborczych, co podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich 10 maja.
Chcemy głosować w innym lokalu lub jesteśmy w mieście czasowo – wnioski do 19 maja
Jeżeli chcemy w drugiej turze głosować w innym obwodzie niż właściwy dla miejsca stałego zamieszkania, np. lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, należy złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Taki wniosek powinni także złożyć ci, którzy w dniu wyborów będą przebywać czasowo. Wniosek składa się najpóźniej do 19 maja.
Uwaga – osoby wpisane do spisu wyborców w związku z głosowaniem 10 maja będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku drugiej tury wyborów. Wzięcie udziału w ponownym głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania.
Wyjeżdżamy i chcemy głosować w innym miejscu – zaświadczenie o prawie do głosowania do 22 maja
Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się najpóźniej do 22 maja. Może on zostać złożony pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej.
Uwaga, jeżeli ktoś brał zaświadczenie o prawie do głosowania podczas pierwszej tury wyborów, to wówczas otrzymał takie zaświadczenie także na drugą turę.
Chcemy głosować korespondencyjnie – zgłoszenie do 14 maja
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy wpisani do stałego rejestru wyborców.
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Powinno ono zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej miejscowości, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy albo deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego w odpowiednim urzędzie. W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania mu wraz z pakietem wyborczym nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego należy złożyć do 14 maja 2015 r.
Udostępnienie spisów wyborców – do 18 maja
Do 18 maja każdy wyborca może sprawdzić, czy został uwzględniony w spisie wyborców. Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek wyborcy, zawierający dane osobowe umożliwiające odnalezienie wyborcy w spisie, tj. imię (imiona), nazwisko oraz adres zamieszkania.
Kalendarium – druga tura wyborów prezydenckich 2015
do 14 maja zgłoszenie zamiaru głosowanie korespondencyjne
do 18 maja udostępnienie spisów wyborców
do 18 maja wniosek w sprawie prawa do głosowania przez pełnomocnika
18-24 maja zgłoszenie wniosku o bezpłatny transport w dniu wyborów. Zgłoszenie można podać telefonicznie lub wysłać e-mailowo
do 19 maja wniosek w sprawie głosowanie w miejscu pobytu czasowego, po dopisaniu do spisu wyborców
do 19 maja wniosek w sprawie głosowanie w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych
do 22 maja wniosek w sprawie głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania
22 maja o godz. 24.00 zakończenie kampanii wyborczej
24 maja w godz. 7.00-21.00 głosowanie
źródło: UM Wrocławia
Dodaj komentarz
Komentarze (0)