ZACZYTANI... Agnieszka Olejnik "Zabłądziłam"

piątek, 5.6.2015 09:27 1402 0

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 

Agnieszka Olejnik, Zabłądziłam, Kraków: Wydawnictwo Literackie 2014

 

Autorką prezentowanej powieści „Zabłądziłam” jest Agnieszka Olejnik, współczesna polska pisarka, polonistka, anglistka, podróżniczka i pedagog. Prowadzi bloga „Barwy i smaki mojego życia”, gdzie opowiada nie tylko o książkach, ale też o fotografowaniu przyrody, o zdrowej kuchni i pysznych miksturach.

Sama autorka mówi, że powieść powstała  w okresie, gdy jej najstarszy syn przeżywał pierwsze miłości. Główną bohaterką a zarazem narratorką książki jest szesnastoletnia gimnazjalistka. Maja, po samobójczej śmierci jedynej siostry potrzebuje zmiany środowiska ponieważ wraz ze śmiercią Kai odeszło szczęście i ciepło rodzinnego domu. Mama pogrążona w niekończącej się depresji traci kontakt z rzeczywistością. Trzeba ją ubierać, karmić, prowadzić do łazienki. Tato zaś ucieka od smutku do innego życia. Jedyną radością dla Majki są szkolne treningi koszykówki. Głębokie poczucie straty, brak jakiegokolwiek wsparcia ze strony rodziców sprawia, że dziewczyna mimo upływającego czasu nie może dojść do siebie. Przenosi się do gimnazjum na drugim końcu miasta, gdzie nikt jej nie zna. W nowej szkole nieco później niż we wrześniu pojawia się interesujący chłopak o jasnych włosach i brązowych oczach. Dziewczyna zakochuje się w nim niemalże od pierwszego wejrzenia, jednak przez długi czas perfekcyjnie ukrywa swoje uczucia. Alek zostaje przeniesiony do nowego gimnazjum za karę. Podobnie jak Maja, nie dba o swój wygląd. Ale w przeciwieństwie do niej chodzi na imprezy i stawia czoło przeciwnościom losu. Jest coś szczególnego co bez wątpienia ich łączy - przed kilkoma laty zginęły tragicznie bliskie im osoby. Obydwoje nie mogą wymazać z pamięci smutnej przeszłości. Czy tamte fatalne w skutkach zdarzenia miały ze sobą coś wspólnego? Czy nieśmiałe uczucie do Alka wyrwie dziewczynę z apatii i obojętności? Czy dzięki niemu zaczynie żyć normalnie?

Książkę bez wątpienia poleciłabym przede wszystkim dorastającej młodzieży, ale również rodzicom i nauczycielom. Czytając powieść będziemy mieli wyjątkową okazję  dowiedzieć się co myśli, co przeżywa niejedna nastoletnia dziewczyna czy chłopak, którzy są w wieku bohaterów prezentowanej książki. Przecież coraz częściej słyszymy o imprezach ostro zakrapianych alkoholem, narkotykach czy towarzyszących im dopalaczach. Wielu młodych ludzi sięga po alkohol, ponieważ niepijący są traktowani jak dziwolągi. Wiele dziewczyn zakochuje się w chłopakach-imprezowiczach szukających tylko okazji do zabawy. Autorka porusza w książce zarówno problemy ludzi młodych jak i dorosłych. Ukazuje pogmatwane losy nie tylko głównych bohaterów, ale również otoczenia, w którym przebywali. „Tydzień to cała epoka. Czasami jeden dzień może zmienić komuś życie” (s. 96).

Jadwiga Rogowska

 

Książkę wypożycza Biblioteka Publiczna w Brzeźnicy/Przyłęku, szukaj jej także w swojej bibliotece.

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek