[FOTO, WIDEO] Turystyczny magnes Dolnego Śląska: Jak zabytki wpływają na rozwój regionu?

środa, 13.11.2024 12:32 3024 1

W malowniczym Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 13 listopada odbyło się  seminarium zatytułowane „Zabytki - turystyczny magnes Dolnego Śląska. Wpływ dolnośląskich zabytków na turystykę w regionie”. Wydarzenie to przyciągnęło pasjonatów kultury, historyków oraz samorządowców, którzy spotkali się, aby podkreślić znaczenie dziedzictwa Dolnego Śląska – regionu, który może poszczycić się aż jedną czwartą polskich zabytków.

Seminarium rozpoczęło się od oficjalnego przywitania gości przez organizatorów, a następnie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony zabytków. Wśród laureatów znalazły się instytucje i miejsca, które swoimi działaniami przyczyniają się do rewitalizacji i promocji dolnośląskiego dziedzictwa kulturowego. Nagrodzeni zostali:

Gmina Kamieniec Ząbkowicki – Właściciel Pałacu Marianny Orańskiej i twórca Parku Kulturowego obejmującego historyczną miejscowość wraz z dawnym klasztorem pocysterskim i założeniem pałacowo-parkowym.

Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o. – Zarządca zabytkowej Twierdzy Srebrna Góra oraz parku kulturowego, który pełni istotną rolę w ożywianiu lokalnej gospodarki i turystyki. Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem historycznym, a jej adaptacja na potrzeby turystyczne jest doskonałym przykładem udanego połączenia ochrony zabytku z jego wykorzystaniem w nowoczesnej turystyce.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie – Wyróżniona za opiekę nad manierystycznym kościołem pw. Trójcy Świętej w Żórawinie, który jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki i architektury na Dolnym Śląsku i w Polsce. Kościół ten wykracza poza regionalne ramy dzięki swojej artystycznej klasie, przyciągając uwagę miłośników architektury sakralnej z całego kraju.

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej – Instytucja odpowiedzialna za ochronę i promocję zamków i pałaców Kotliny Jeleniogórskiej, które stanowią jeden z czołowych produktów turystycznych Dolnego Śląska. Dzięki działalności fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów zyskała uznanie jako unikalne miejsce na mapie turystycznej regionu, które łączy piękno architektury i krajobrazu.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jerzego w Ziębicach – Nagrodzona za dbałość o kościół pw. św. Jerzego, który jest doskonałym przykładem okazałej fary miejskiej, reprezentującej unikatowe formy architektury sakralnej w stylu wczesnogotyckim. Dzięki swoim walorom artystycznym i historycznym, kościół ten jest cennym obiektem na mapie zabytków Dolnego Śląska.

W trakcie seminarium prelegenci przedstawili szereg inspirujących prezentacji. Mówiono między innymi o problemach, jakie napotykają dolnośląskie zabytki, szczególnie po ostatnich powodziach, które dotknęły region. Przedstawiono obecny stan zabytków oraz diagnozę potrzeb, jakie teraz występują. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Daniel Gibski, wskazał na potrzebę dodatkowych środków na odbudowę i zabezpieczenie wielu historycznych obiektów.

Dodatkowym punktem programu była prezentacja działań laureatów nagród oraz wystąpienia dotyczące nagrodzonych zabytków. Wspomniano również o unikalnych wyzwaniach związanych z adaptacją i konserwacją zabytków, które stanowią istotne zasoby dla turystyki Dolnego Śląska.

Zwieńczeniem wydarzenia było zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej.

ZOBACZ WIDEO:

/foto, wideo: doba.pl/

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Nowy wątek
środa, 13.11.2024 16:01
No to już są jaja żeby przyznać nagrodę za Turystyczny...