[FOTO,WIDEO] Ziębice upamiętniły 85. rocznicę deportacji na Syberię

dzisiaj, 14 godz temu 477 0

Historia zesłańców Sybiru wciąż jest żywa w Ziębicach. 22 lutego, w Ziębickim Centrum Kultury odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę deportacji na Syberię. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych i działaczy Związku Sybiraków, którzy wspólnie oddali hołd ofiarom wywózek. Była to również wyjątkowa premiera książki „Z nieludzkiej ziemi do ziemi ziębickiej” autorstwa Janiny Lacel.

Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną, w której młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach zaprezentowała wiersze poświęcone losom zesłańców. Następnie głos zabrał prezes Koła Związku Sybiraków w Ziębicach, Marian Gwiazdowski, podkreślając znaczenie pamięci o Sybirakach i ich doświadczeniach.

W czasie wydarzenia wręczono Złote Odznaki za Zasługi dla Związku Sybiraków. Wyróżnienia otrzymało siedmioro mieszkańców Ziębic, którzy przez lata angażowali się w działalność na rzecz środowiska Sybiraków: Jadwiga Galik, Władysława Boczar, Eugenia Ripa, Anna Środoń, Józef Widziak, Zofia Szpała i Janina Lacel.

Podczas uroczystości nie zabrakło także głosów przedstawicieli lokalnych władz. Wśród gości znaleźli się m.in. wiceburmistrz Ziębic Małgorzata Wołczyk, burmistrz Barda Marta Ptasińska, wójt Stoszowic Katarzyna Ruszkowska oraz radny województwa dolnośląskiego Adam Jaśnikowski. Każdy z przedstawicieli powiatu ząbkowickiego podkreślał niezwykłe bohaterstwo, jakim wykazywali się ludzie zesłani na Sybir.

Podczas wydarzenia uczczono również pamięć ziębickich Sybiraków, którzy odeszli w ostatnim roku. Ich historie przypomnieli uczniowie ZSP, a całość dopełniła prezentacja multimedialna przygotowana przez Janinę Lacel.

Kulminacyjnym momentem spotkania była prezentacja książki Janiny Lacel „Z nieludzkiej ziemi do ziemi ziębickiej”. Autorka, odznaczona tego dnia Złotą Odznaką, w swojej publikacji przywołuje losy Sybiraków, którzy po powrocie z zesłania osiedlili się na Dolnym Śląsku. Wzbogacona o fotografie i dokumenty, książka jest nie tylko zapisem osobistych przeżyć, ale także cennym świadectwem historycznym.

Spotkanie zakończyło się koncertem Małgorzaty Rutowicz, która wykonała utwory „Jest takie miejsce”, „Polskie kwiaty” oraz „Nie zmarnuj życia”. Nie zabrakło także podziękowań dla organizatorów i sponsorów wydarzenia, które przekazali Marian Gwiazdowski i Janina Lacel.

Rocznicowe obchody w Ziębicach były okazją nie tylko do wspomnień, ale także do przypomnienia, że historia zesłańców Sybiru wciąż jest obecna w życiu lokalnej społeczności. Działania takie jak publikacja książki czy organizacja uroczystości sprawiają, że pamięć o tych wydarzeniach nie gaśnie. Pozostaje żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.

ZOBACZ WIDEO:

/foto, wideo: doba.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek