Łatwiej młodym o mieszkanie
Zakończyły się 78 obrady Senatu. Izba nie wprowadziła poprawek do nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zgodnie z zaproponowanymi zmianami rządowy program wsparcia mieszkalnictwa „Mieszkanie dla Młodych” obejmie także rynek wtórny mieszkań. Do tej pory z programu MDM można było skorzystać wyłącznie kupując mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym – od dewelopera.
Nowe przepisy wprowadzają zmiany mające na celu wzmocnienie prorodzinnego charakteru programu m.in. przez zwiększenie wsparcia finansowego dla rodzin z większą liczbą dzieci.
Wysokość dofinansowania wkładu własnego będzie wynosiła 30 proc. dla rodzin z co najmniej trójką dzieci , obecnie jest to 15 proc dofinansowanie dla rodzin z dwójką dzieci będzie wynosiło 20 proc. Zamiast dotychczasowych 15. Natomiast dla rodzin z jednym dzieckiem dofinansowanie będzie wynosiła 15 proc.
Nowelizacja przewiduje rezygnację z warunku pierwszego mieszkania i limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Ustawa daje też większe możliwości udziału w programie osób realizujących swoje potrzeby mieszkaniowe za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych.
Znowelizowany program MDM zapewni również:
możliwość przystąpienia do kredytu przez osoby nie będące w związku małżeńskim
zakup mieszkania od spółdzielni mieszkaniowych na podstawie umowy o budowę lokalu (możliwość ustalenia współwłasności
mieszkania zakupionego w ramach MDM -u po zawarciu związku małżeńskiego (obecnie przepisanie własności części mieszkania
Są to istotne , pozytywne i oczekiwane zmiany w porównaniu do poprzedniego programu ’’Mieszkanie Dla Młodych „
Dodaj komentarz
Komentarze (0)