Nie tylko dla królowych, czyli kolejne odsłony Festiwalu Muzyki Karla Dittetrsa
Początek października to doskonała okazja do spędzenia miłych chwil w Javorniku (Republika Czech). Organizatorzy festiwalu Karla Dittersa przygotowali dwie propozycje dla koneserów muzyki poważnej. W sobotę, 03.10.2015 r., o godz. 17.00, w przepięknych wnętrzach zamku Jansky Vrch*, w koncercie „Królewska Muzyka” wystąpi czeskie trio „Musica Dolce Vita”. Zespół występujący od 10 lat na wszystkich scenach świata tworzą: Daniela Demuthova – mezzosopran, której towarzyszą Zofie Vokalkova – flet oraz Zbynka Solcova – harfa. W programie unikalne utwory z XII wieku, znalezione w archiwum Uniwersytetu Nowy Jork, opracowane i zaaranżowane przez artystki i po raz pierwszy zaprezentowane w Europie. „Królewska muzyka” to utwory skomponowane wyłącznie przez prawdziwe królowe i królowe sztuki. Zamkowe komnaty będą niewątpliwym uzupełnieniem przeżyć artystycznych. (szczegółowy program koncertu na zdjęciach poniżej).
Dzień później, w niedzielę 4. października 2015 r., o godz. 18.00, w kościele Najświętszej Trójcy w Javorniku (na Rynku, w centrum miasta) wystąpi Chór Chłopięcy Sangerknaben z Zurychu, założony w roku 1960 i kierowany do dzisiaj przez Alphonsa v. Aarburga.
*********
Przypominamy, że w czasie całego festiwalu będzie czynna wystawa obrazów Very Prohazkowej, w Domu Kultury w Javorniku.
Na wszystkie koncerty można nabyć bilety tuż przed ich rozpoczęciem, a cena wstępu to 100 koron (normalne) i 50 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów)**. Organizatorzy proszą o posiadanie koron czeskich, gdyż nie ma możliwości wymiany oraz płacenia inną walutą.
O poszczególnych wydarzeniach, programie i występujących artystach sukcesywnie będzie informował nasz portal.
Krzysztof Woliński
*/ Zamek Janski Vrch, jedyny udostępniony obiekt pamiątkowy powiatu jesenickiego razem parkiem krajobrazowym wyraźnie dominuje w miejskiej strefie pamiątkowej. Wznosi się na wzgórzu pokrytym skałami, nad miastem Jawornik, które znajdziemy na najbardziej wysuniętym na północ cyplu kraju północnomorawskiego, na byłej ziemi Śląska. Historia zamku rozpoczęła się w 2 połowie XIII wieku, kiedy to nad siedliskiem jawornickim na miejscu korzystnym z punktu widzenia strategicznego został zbudowany gród. Od 1348 gród i okolica należaał, z wyjątkiem kilku małych przerw, do ziem biskupstwa we Wrocławiu. W roku 1959 zamek Janski Vrch został wydzierżawiony przez państwo i aktualnie jest jego administratorem Národní památkový ústav ,ú.p.s. v Kroměříži (Państwowy Urząd Pamiątkowy Kroměříž) (źródło: http://www.janskyvrch.cz/pl/).
**/ aktualny kurs wymiany to ok. 15,90 złotych za 100 koron czeskich.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)