"Eugeniusz Oniegin" i "Kwartet" w Operze Wrocławskiej [WYGRAJ BILETY]
Opera Wrocławska jest jednym z największych i najbardziej znaczących teatrów operowych w Polsce. Od 1995 roku działa pod kierunkiem prof. Ewy Michnik, wybitnego dyrygenta współpracującego z takimi orkiestrami i teatrami operowymi, jak m.in.: Filharmonia Praska, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Deutsche Bach Orchester w Hamburgu, Orkiestra Symfoniczna w Norymberdze, Kammer Wiener Oper.
Teatr operowy we Wrocławiu jako jedyny w Polsce od 1997 roku realizuje tzw. superwidowiska, spektakle przygotowywane w niekonwencjonalnych, dużych przestrzeniach dla wielotysięcznej widowni, z udziałem kilkusetosobowych zespołów wykonawczych, przy wykorzystaniu monumentalnych dekoracji i efektów specjalnych. Najczęściej do tych przedsięwzięć wykorzystywane są zabytkowe wnętrza Hali Stulecia.
W grudniu w Operze Wrocławskiej zobaczymy m.in. "Dziadka do orzechów", "Cyganerię", "Wesele Figara", "Eugeniusza Oniegina", "Kwartet" czy premierową "Madame Butterfly".
"Eugeniusz Oniegin", sceny liryczne w trzech aktach, arcydzieło Piotra Czajkowskiego w Operze Wrocławskiej (luty 2015). Czajkowski to największy, a zarazem najbardziej europejski z kompozytorów rosyjskich XIX wieku, autor słynnych symfonii, koncertów, klasycznych baletów z nieśmiertelnym "Jeziorem łabędzim" na czele. Perłą jego twórczości jest "Eugeniusz Oniegin", opera komponowana w latach 1877-1878, oparta na poemacie dygresyjnym Aleksandra Puszkina, a po raz pierwszy zaprezentowana w Moskwie w marcu 1879 r. Libretto według wybitnego pierwowzoru literackiego opracowywał sam kompozytor. W efekcie powstała natchniona i mistrzowska opera, jedna z najpiękniejszych w epoce romantyzmu, utwór należący dziś do światowego kanonu. Wielkie emocje, motyw niespełnionej miłości, przyjaźń, która ustępuje miejsca zranionej dumie i zazdrości, tragiczny pojedynek w tle, zbyt późno budzące się uczucie tytułowego bohatera - to wszystko odnajdą widzowie w tym poruszającym arcydziele. Eugeniusz Oniegin rozpoznaje w Tatianie miłość swego życia dopiero wtedy, gdy młoda kobieta jest już księżną, żoną księcia Gremina. Bezdusznie odrzucił niegdyś uczucie wrażliwej dziewczyny. Od strony czysto muzycznej zaś - jak zwykle u Piotra Czajkowskiego - urzekająca inwencja melodii, doskonałe wyczucie formy, pełne blasku brzmienie orkiestry, porywające tańce: wspaniały walc oraz szczególnie miłe polskiemu słuchaczowi mazur i polonez. Niezwykłe pole do popisu dla śpiewaków kreujących główne partie: subtelna i szczera Tatiana "pisząca najpiękniejszy list miłosny w dziejach opery" i poeta Leński, "najpiękniejsze solo tenorowe w całej rosyjskiej literaturze operowej" (według opinii Piotra Kamińskiego). W inscenizacji wrocławskiej kierownictwo muzyczne objął Marcin Nałęcz-Niesiołowski, reżyseruje Yuri Alexandrov.
"Kwartet" Ronalda Harwooda to spektakl, w którym główne role grają cztery wielkie gwiazdy opery po latach spotykające się w domu spokojnej starości. Z okazji urodzin Verdiego dyrekcja placówki proponuje bohaterom występ w ich popisowym kwartecie z Rigoletta. Wrocławska inscenizacja, przygotowana przez Zbigniewa Lesienia, skupia się właśnie na tym fragmencie. Jest to wyjątkowy spektakl, gdyż po praz pierwszy w historii teatru realizowany jest przez śpiewaków operowych. Kwartet przeznaczony jest dla wielkich osobowości sceny. I taka jest też obsada spektaklu w Operze Wrocławskiej. W roli Jean Horton, wcielającej się w postać Gildy, będziemy podziwiać Jolantę Żmurko (sopran), w roli Cecily Robson jako Magdalenę - Elżbietę Kaczmarzyk-Janczak (mezzosopran), rolę Reginalda Pageta, jako Książę Mantui - będzie kreował Tomasz Janczak (tenor), a w roli Wilfreda Bonda wcielającego się w postać Rigoletta zobaczymy Bogusława Szynalskiego (baryton).
KONKURS!
Dla naszych czytelników mamy 5 podwójnych zaproszeń na Eugeniusza Oniegina w dniu 09.12.2015 godz. 19:00 i 5 podwójnych zaproszeń na spektakl Kwartet w dniu 10.12.2015 godz. 19:00. Żeby odebrać zaproszenie wystarczy przesłać na adres konkursy@doba.pl odpowiedzi na pytanie: Kiedy i gdzie odbyła się pierwsza światowa premiera Eugeniusza Oniegina? Na odpowiedzi czekamy do 27.11.2015 do godz. 22.00.
W treści maila prosimy wpisać OPERA, a w temacie imię, nazwisko, miejscowość i numer telefonu. KONIECZNIE proszę wpisać nazwę przedstawienia, które chcieliby Państwo zobaczyć. Decyduje kolejność nadesłanych odpowiedzi. Ze zwycięzcami skontaktujemy się telefonicznie.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)