Wrocław ma pisarza miejskiego. Jest nim niemiecki dziennikarz!

środa, 20.4.2016 15:12 774 0

Po ponad stuletniej przerwie Wrocław ponownie będzie miał swojego pisarza miejskiego. 19 kwietnia 2016 roku rozpocznie się rezydencja Marko Martina, pochodzącego z Niemiec dziennikarza, reportera i pisarza. Wybrany przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej twórca, od kwietnia do sierpnia będzie obserwować i opisywać życie w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Swoje doświadczenia zaprezentuje na dedykowanym rezydencji blogu (tłumaczonym na język polski). Koordynacją pobytu Martina zajmie się zespół Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.

Idea pisarza miejskiego nawiązuje do dawnej, niemieckiej tradycji Stadtschreibera. Wrocław także był jednym z miast, w którym rezydowali pisarze miejscy. Najbardziej znanym z nich był żyjący na przełomie XV i XVI Bartłomiej Stein, autor „Descriptio Totius Silesiae et Civitatis Regiae Vratislaviensis” („Opisu Całego Śląska i Królewskiego Miasta Wrocławia”). Funkcja pisarza miejskiego była dużym wyróżnieniem; do jego obowiązków – oprócz prowadzenia ksiąg miejskich – zaliczało się także sporządzenie ważnych dokumentów, czy udział w misjach dyplomatycznych.

Marko Martin (1970) urodził się w Burgstädt, miejscowości należącej wówczas do NRD. Z rodzinnego miasta wyjechał w 1989 roku. Choćnaco dzień związany jest z Berlinem, częściej można spotkać go w trasie. Jako reporter podróżował między innymi do Azji, Ameryki Południowej czy Izraela, a w 2007 roku relacjonował wydarzenia z krwawego stłumienia pokojowych protestów mnichów w Birmie. Współpracował także z najważniejszymi niemieckimi czasopismami, np. „Tagesspiegel”, „Jüdische Allgemeine” czy „Die Welt”. W swojej twórczości porusza między innymi wątki imigracji, totalitaryzmu i praw człowieka w dobie postępującej globalizacji; jak na przykład w powieści „Der Prinz von Berlin” (2009), gdzie poznajemy stolicę Niemiec widzianą oczami młodego, libańskiego imigranta. Jego debiutancka książka „Mit dem Taxi nach Karthago” została wydana w 1994 roku. Po niej ukazało się kilka dalszych prac, w tym zbiór opowiadań „Schlafende Hunde” i „Die Nacht von San Salvador”, a także zbiór esejów „Kosmos Tel Aviv”. W pracy twórczej Martina szczególne miejsce zajmuje Izrael; wiosną 2016 roku ukaże się kolejna książka dedykowana temu krajowi: „Tel Aviv. Eine Liebesgeschichte”.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek