Wycinają 40 000 m3 chorych drzew w Nadleśnictwie Bardo

czwartek, 28.4.2016 13:21 7017 8

W następstwie suszy drzewostan Nadleśnictwa Bardo został zaatakowany przez szkodniki. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodników zdecydowano się na wycięcie około 40 tysięcy metrów sześciennych drzewa w leśnictwach Wojciechowice, Opolnica, Wilcza, Laskówka i Tarnawa.

Nadleśnictwo Bardo Śląskie informuje, iż 31 marca  Decyzją nr 11/16 Nadleśniczy Antonii Bańdura ogłosił stan siły wyższej o lokalnym zasięgu, związanym ze szkodami w drzewostanach, jakie wystąpiły w następstwie suszy, nasilonego występowania szkodników wtórnych oraz chorób grzybowych od dnia 15 czerwca 2015r do 31 marca 2016r. 

W wyniku suszy hydrologicznej, jaka miała miejsce w miesiącach letnich ubiegłego roku, lasy w całej Polsce, jak i lasy Nadleśnictwa Bardo Ślaskie zostały mocno osłabione.

 

Problem suszy przedstawia mapa zasięgu Klimatycznego Bilansu Wody dla Polski z okresu 01.07-31.08.2015. Klimatyczny Bilans Wodny jest to różnica pomiędzy przychodami wody (w postaci opadów) a stratami w procesie parowania i odpływu.

W następstwie osłabienia drzewostanów, szczególnie świerkowych, pojawił się masowy atak szkodników wtórnych: rytownika pospolitego i kornika drukarza. Drzewostany sosnowe zostały zaatakowane przez grzyb Sphaeropsis sapinea.

 

Podstawową metodą zwalczania tych szkodników jest ścięcie i wywiezienie poza teren lasu zasiedlonych i zaatakowanych drzew. w związku z tym na terenie leśnictw nadleśnictwa nastąpiły wzmożone zabiegi wycinki tych drzew. Szczególnie intensywnie wycinki występują w leśnictwach: Wojciechowice, Opolnica, Wilcza, Laskówka i Tarnawa. Prace te wykonywane są w rozproszeniu po całym lesie. Szacowana masa drewna do wycięcia to około 40 tys. m3.

Wycięte drewno wywożone jest z lasu do tartaków, aby zatrzymać rozwój kolejnych pokoleń korników i innych patogenów grzybowych.

Oprócz metody wyżej opisanej nadleśnictwo stosuje jeszcze kilka sposobów walki z kornikami jak: 

- stosowanie różnego typu pułapek na owady np: feromonowych w postaci zawieszonych rur lub skrzynek z tworzywa sztucznego, które imitują drzewa i zwabiają zapachem feromonu dorosłe owady i łapią je do pojemniczków zawieszonych u dołu pułapek.

- stosowanie pułapek klasycznych jako ścięte drzewa, ułożone na legarach i zwabiające do siebie korniki swoim naturalnym zapachem jako pokarm i miejsce gdzie mogą się rozmnażać.

- stosowanie siatek ochronnych nasączonych środkiem owadobójczym, rozkładanych na drewnie będącym wabikiem na kornika lub drewno już zasiedlone przez owada. Owad po zetknięciu się z materiałem zostaje skażony środkiem chemicznym co w rezultacie powoduje jego śmierć. 

- w okresie największego zagrożenia przez kornika prowadzi się bardzo szybki obrót surowcem drzewnym i tzw. rotacyjną metodę zwalczania kornika- surowiec drzewny jest pozostawiany do zasiedlenia, po czym bardzo szybko wywożony, a na jego miejscu pozostawia się następny do zasiedlenia.

- stosuje się także utylizację gałęzi poprzez spalenie  lub ich rozdrobnienie, co powoduje szybsze wysychanie i co za tym blokuje możliwość zasiedlenia ich przez kornika.

 

Wszystkie wymienione prace wykonujemy w celu ograniczenia rozwoju szkodników i chorób drzew iglastych w związku z tym prosimy, aby napotkane podczas spacerów po lesie urządzenia nie były niszczone, gdyż służą nam do ochrony lasu.

 

 

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

Nowy wątek
lesnik sobota, 30.04.2016 19:53
Kasa na 500 + potrzebna...
lesnik sobota, 30.04.2016 19:43
Kasa na 500 + potrzebna...
sobota, 30.04.2016 11:50
Jakiś gościu kiedyś niedawno robił filmik o masowej wycince drzew...
gosc piątek, 29.04.2016 21:24
Szkodnik to polak wytna w pien wszytko
piątek, 29.04.2016 15:52
Wszystko wytną wpień d
turysta czwartek, 28.04.2016 18:48
zgoda na wyciecie chorych drzew ale dlaczego w ostatnich latach...
tAx piątek, 29.04.2016 14:49
Zapewne normalna gospodarka leśna w lesie gospodarczym... Nadszedł czas na...
Autor czwartek, 28.04.2016 20:15
Po ile Kubik?