"FLOW" - wielki happening nad Odrą, już 11 czerwca!
Rzeka Odra
Czasami przyjazna, chwilami rozzłoszczona. Odra jest płynnym kręgosłupem tego nieustannie zmieniającego się miasta. Rzeka otaczające ją parki, ulice, budynki i towarzyszące jej mosty – staną się centrum uwagi dla serii międzynarodowych wydarzeń i spektakli, które opowiadają historię XX-wiecznego Breslau/Wrocławia i prezentują twórczą refleksję na temat “diaspor, migracji, imigracji” oraz współczesnych europejskich tożsamości. Miasto, jego mieszkańcy, diaspory i pojęcie “innego” są głównymi aktorami tego wydarzenia. Międzynarodowe głosy, refleksje są również aktywnymi twórcami i uczestnikami wydarzeń.
„Kwartet Flow”
To nazwa czterech największych wydarzeń w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Łączącym je celem jest opowiedzenie historii Wrocławia jego mieszkańcom, Polsce, Europie i światu. Kwartet Flow składa się z czterech powiązanych ze sobą projektów:
- Bridges - Mosty – 20 czerwca 2015
- Duchy Wrocławia – Ceremonia Otwarcia – 17 stycznia 2016,
- Flow I i II – 11 czerwca 2016,
- Niebo – Ceremonia Zamknięcia – 16/17 grudnia 2016
Poniżej znajdują się szczegóły wszystkich wydarzeń w ramach Flow 11go czerwca.
SOBOTA, 11 czerwca 2016
Godz. 11:00 do 20:00
Flow odbędzie się w Czterech strefach, każda zaledwie kilkadziesiąt metrów od Odry, które będą gościć wydarzenia dla dzieci i dorosłych trwające przez cały dzień.
Wejście na wszystkie wydarzenia jest darmowe, w trakcie niektórych liczba widzów będzie regulowana ze względów bezpieczeństwa.
Strefa Historii Ciała: Wyspa Piasek
Występy trzech spośród najlepszych współczesnych grup tanecznych z Izraela.
Godz. 11:00 oraz 17:00 - Nadine Bommer Dance Company
Międzynarodowe widowisko pełne wrażeń i zabawne „Invisi’BALL zamienia teatr w zaskakujące i multikulturowe boisko do piłki nożnej”
Godz. 12:30 oraz 15:30 - Batsheva Dance Company
Kamuyot przełamuje tradycyjne bariery pomiędzy aktorami a widownią, czyniąc członków widowni integralnym elementem wspólnego wydarzenia. Zespół 15 tancerzy kreuje przyjazną i magiczną przestrzeń z akcentami eklektycznych dźwięków japońskiego popu, reggae i archiwalnych czołówek telewizyjnych, zamieniając pojęcie performensu w uroczyste doświadczenie zarówno publiczności, jak i wykonawców.
Godz. 14:00 oraz 18: 30 - MASH – Dom Tańca Machol Shalem we współpracy z Teatrem Tańca Zawirowania
Każda wojna jest inna, ale wszystkie wojny są takie same. Wszyscy ludzie są tacy sami, ale każdy człowiek jest inny. Wszystkie potrzeby są takie same.
"HA-E" (Wyspa) jest dziełem tanecznym i teatralnym, które rozprawia się z naszymi podstawowymi potrzebami jako ludzi szukających miłości i porozumienia w surowym i nieprzyjaznym świecie.
Wyspa Bielarska – warsztaty z fundacją OnWater.pl
Mała Szkutnia
„Kiedyś, gdy byłem mały, łódki z kory strugałem, gdzie dziś są? Czy odnajdę je? Zgubione marzenia…” Dla osób odwiedzających Wyspę Bielarską fundacja OnWater.pl przygotowała pełną atrakcji Małą Szkutnię. Wszyscy chętni, dzieci i dorośli, będą mogli – korzystając z kory, sznurków i płótna – spełnić swoje marzenia o własnoręcznym zrobieniu łódki i zwodowaniu jej na Odrę.
Historyczne pocztówki z Wrocławia
Kolejną atrakcją na Wyspie Bielarskiej będzie stoisko z możliwością wykonania swojej autorskiej pocztówki z wykorzystaniem kolekcji starych, archiwalnych widokówek ze zbiorów fundacji OnWater.pl. Dzięki temu KAŻDY, młodzi wrocławianie (i nie tylko) będą mogli zobaczyć, jak wyglądał w dawnych latach Wrocław i okolice Odry. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wypisania pocztówki i wysłania jej w świat wraz ze wspomnieniami z Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Warsztaty potrwają od 11:00 do 19:00
Pływająca Łódź Pamięci
Projekt bazujący na obrazie i słowie mówionym opowiada historię dolnośląskich polskich Żydów. Na Barce Tumskiej, zacumowanej przy Wyspie Młyńskiej, widownia zaproszona jest wsłuchania się w głosy tych, którzy przeżyli wojnę i zrozumienia czym jest przeznaczenie jak również piękno ich życia. Językami Pływającej Łodzi Pamięci są polski, angielski, yiddish z polskimi i angielskimi podpisami.
Wstęp wolny, otwarte w godzinach: 11:00 do 20:00.
Strefa Szeptów: „Pewna Historia” – od Placu Nowy Targ do Parku Słowackiego
Obszar tej strefy rozciąga się od Placu Nowy Targ przez Halę Targową, bloki w okolicach ulicy Frycza Modrzewskiego, plac przy Akademii Sztuk Pięknych, ulicę Purkyniego pomiędzy Hotelem Radisson a Muzeum Narodowym, plac przed Panoramą Racławicką aż do Parku Słowackiego.
“Pewna Historia” (poprowadzona i wyreżyserowana przez Piotra Łukaszczyka i Kamila Przybosia) to aż trzy różne aktywności w jednym: performens uliczny “Pewna Historia” w formie pieszego szlaku, na którym różne przestrzenie miejskie służą odkrywaniu nieznanych historii rodzin z Dolnego Śląska XX wieku, efekt międzynarodowej tanecznej współpracy – grupy Dansnest z Holandii oraz polskich tancerzy oraz seria warsztatów w Parku Słowackiego prowadzonych przez młodych artystów ze wszystkich krajów Europy.
“Pewna Historia”
Rozpoczynając się na pl. Nowy Targ i przechodząc przez miejscowe charakterystyczne punkty, widownia performenesu zostanie zabrana na krótki, intensywny spacer przez cztery dekady XX wieku - doświadczenia rodzin Wrocławia i Dolnego Śląska. Niezwykle ważnym elementem zdarzenia jest zaproszenie widowni do podzielenia się swoimi historiami rodzinnymi w tym magicznym dniu. Zebrane historie rodzinne będą bazą dla NIEBA – Ceremonii Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury w grudniu 2016.
Zaraz po zakończeniu pierwszej części performensu odbędzie się spektakl taneczny holenderskiej grupy Dansnest z Bredy, która pracowała z tancerzami z Wrocławia, aby przygotować pokaz specjalnie na tę okazję.
Następnie zapraszamy do udziału w otwartych, plenerowych warsztatach prowadzonych przez młodych artystów z całej Europy!
Warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych – praca nad wyobraźnią, koncentracją, pamięcią, świadomością ciała, oddechem, ruchem scenicznym.
Warsztaty śpiewu są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni w innych językach, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego.
Warsztaty cyrkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych obejmują naukę podstaw żonglerki, ekwilibrystyki oraz zabawy ruchowe.
Warsztaty taneczne integracyjne różnych narodów – tańce w kręgu, tańce liniowe, tańce współczesne.
10:30
pl. Nowy Targ „Pewna Historia” – pokaz I
(kończy się przy Panoramie Racławickiej o 12.20)
11:00 - 11:30
Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką
13:00 - 13:30
Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką
14:00 - 15:30
4 warsztaty (taniec, śpiew, teatr, cyrk) (Park Słowackiego)
15:00
pl. Nowy Targ „Pewna Historia” – pokaz II
(kończy się przy Panoramie Racławickiej o 16.50)
15:00 - 15:30
Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką
17:00 - 17:30
Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką
18:00 - 19:30
4 warsztaty (taniec, śpiew, teatr, cyrk) (Park Słowackiego)
19:00 - 19:30
Performens zespołu Dansnest – plac przed Panoramą Racławicką
Strefa Smaków: Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny jest miejscem “Marmolady”! – polsko – niemieckiego projektu, skupiającego się wokół dżemu. Teatr der Jungen Welt z Lipska wraz z Wrocławiem przygotowali projekt “Marmolada” - teatr, muzyka i opowiadanie historii, które skupiają się na pamięci smaku – wspomnieniach z domu, dżemach przygotowywanych przez nasze babcie na bazie przechowywanych przez nie przez lata przepisów! Przepisów i wspomnień z Polski i Niemiec. Przyjdźcie i zakosztujcie tych historii, posłuchajcie koncertu i weźcie udział w pysznym marmoladowym pikniku i podzielcie się swoimi opowieściami. Wydarzenie dla rodzin i miłośników smaków, które wywołują wspomnienia.
Wejście na wydarzenie odbywać się będzie w odstępach półtora godzinnych. Punktem kulminacyjnym będzie każdorazowo koncert grupy Atonor.
Teatr der Jungen Welt z Lipska otwarty jest dla wszystkich. Dzieci, młodzież, dorośli i rodziny – wszyscy mogą przyjść do miejskiego teatru w Lipsku. W ostatnich latach do domu, który był w Niemczech pierwszym profesjonalnym teatrem dla dzieci i młodzieży, założonym w 1946 roku, został określony mianem jednego z najbardziej renomowanych niemieckojęzycznych teatrów dzieci i młodzieży. Znany jest również z wielu występów gościnnych i zaproszeń na festiwale w Niemczech i na całym świecie. Jürgen Zieliński, dyrektor artystyczny teatru, pracował przy kilku produkcjach dla Instytutu Goethego i jest jednym z wiodących dyrektorów artystycznych teatru dzieci i młodzieży
Nieprzewidywalne - niezapomniane - szalone, zabawne i zaskakujące: Przedmioty codziennego użytku wyrwane z ich pierwotnej funkcji w stronę nowych dźwięków. Zespół Atonor idzie swoją własną drogą przez świat surrealistycznych przedmiotów. Korzystając z różnych obiektów elektro-akustycznych, niemiecki artysta Erwina Stache wraz grupą Atonor tworzy utwory, które stanowią mieszankę eksperymentu, performance, teatru i rytmu. Zwykle publiczność nie wie, czy chce być bardziej zdumiona performense czy samymi obiektami.
Grupa Atonor: Antonia Sachse, Constantin Suppee, Maximilian Hensel, Ferdinand Störel, Benjamin Stache
Obiekty muzyczne: Erwin Stache
Godziny rozpoczęcia spektakli: 11:00; 12:30; 14:00; 15:30; 17:00; 18:30.
Strefa Granic: Plac Uniwersytecki
Przestrzeń Placu Uniwersyteckiego poświęcona będzie historiom mieszkających w Polsce Ukraińców. Wokół przygotowanych specjalnie na tę okazję instalacji, wokół których widownia będzie mogła swobodnie się poruszać, odbywać się będzie kilkanaście performensów opracowanych i wykonanych przez osoby pochodzenia Ukraińskiego. Będziemy mogli posłuchać indywidualnych historii ujętych w niezwykłą formę, zajrzeć do niewielkich domów (na chwilę znajdziemy się w pełnej wspomnień ukraińskiej rzeczywistości!). Wydarzenie pod kierownictwem i reżyserią Zofii Dowjat.
Godziny rozpoczęcia udramatyzowanych happeningów: 11:00; 13:00; 15:00; 17:00.
Puk, puk… kto tam?
Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się zajrzeć do szafy i odkryć rodzinny sekret albo skarb? A może nieopowiedzianą historię? Co zostawilibyście w szafie do okrycia dla następnych pokoleń? Wiadomość? Zdjęcie?
21szaf.
21 szans, by zostawić wiadomość dla potomnych.
11 czerwca, jeden z elementów Flow - 21 szaf na ulicach wokół centrum Wrocławia. Będą one łączyć cztery strefy performensu Flow wokół Odry.
Znajdź szafę, zajrzyj do środka, pozostaw wspomnienie i przyłącz się do wspólnej zabawy.
FLOW II – 22:00
Głównym elementem wieczornego wydarzenia zorganizowanego w przestrzeni między Wyspą Piaskową a Mostem Pokoju będzie niezwykły spektakl dla szerokiej widowni. Za kulisami tego spektakularnego wydarzenia kryje się cichy, precyzyjny i intymny proces.
Punktem wyjścia do pracy kompozytorów był scenariusz stworzony przez Chrisa Baldwina (reżysera). Kompozytor Paweł Romańczuk stworzył muzyczne zasady gry – kilka taktów na początek i koniec każdej z czterech części. Czterech młodych utalentowanych kompozytorów rozwinęło myśli muzyczne tworząc poszczególne elementy tego niezwykłego utworu muzycznego.
Utwór ten będzie kręgosłupem interdyscyplinarnego performensu, w którym rzeka i otaczające ją budynki będą grały kluczową rolę.
Jiří Kabát (Czechy), Udi Perlman (Izrael - Akademia Muzyki i Tańca w Jerozolimie), Adam Porębski (Polska –Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu) Amir Shpilman (Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber Dresden) skomponowali cztery części kantaty, która będzie wykonana specjalnie na tę okazję przez orkiestrę złożoną z artystów Kadademii Bethovenowskiej (Polska), absolwentów i studentów Akademii im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber Dresden (Niemcy), Akademii Muzyki i Tańca z Jeruzalem (Izrael), instrumentaliści z Czech oraz wielki międzynarodowy chór.
Lista muzyków i chórów jest długa i naprawdę imponująca: Orkiestra Akademii Bethovenowskiej, Chór Kameralny Akademii Muzyki Tańca z Jeruzalem, członkowie Orkiestry Symfonicznej Mendy Rodan z Jeruzalem, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, studenci Konserwatorium Muzycznego w Pardubicach, studenci, instrumentaliści i chór Hochschule für Music Carl Maria von Weber z Drezna, Chór Kameralny Le Colisee z Erkelenz, Chór Akademicki Camerata Jagellonica z Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa, Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, Ars Cantandi Chór Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Do udziału w widowisku zaproszeni zostali miłośnicy Odry, którzy na co dzień pływają po jej wodach oraz okolicznych akwenach. Ich łodzie będą także aktorami tego widowiska, wraz z muzyką opowiedzą historię XX-wiecznego Wrocławia.
Naturalnym miejscem dla widowni tego widowiska będą wybrzeża Odry i Most Pokoju. Dla tych, którzy będą chcieli widowisko zobaczyć w bardziej kameralnej atmosferze – przygotowane zostaną ekrany w kilku niezależnych punktach miasta.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 22:00 i potrwa ok. 60 minut.
źródło: wroclaw2016.pl
Dodaj komentarz
Komentarze (0)