Dzieci z Ząbkowic Śląskich wróciły z Wakacji z Muszkieterami
„Wakacje z Muszkieterami”na półmetku! Zakończyły się pierwsze dwa turnusy. W akcji wzięło udział ponad 120 dzieci z województwa dolnośląskiego.
Dla ponad 450 dzieci z całej Polski to był naprawdę udany początek wakacji. Podopieczni Fundacji Muszkieterów wyjechali na pierwsze w życiu kolonie. Dwa turnusy inaugurujące akcję właśnie się zakończyły. W akcji wzięły również udział dzieci z Ząbkowic Śląskich. „Mali Muszkieterowie” wrócili do domów z niezapomnianymi wspomnieniami i nowymi znajomościami.
„Wakacje z Muszkieterami” to kolejna akcja Fundacji Muszkieterów, która już od 2002 roku działa na rzecz lokalnych społeczności, w sąsiedztwie których działają sklepy Intermarché i Bricomarché. Organizowane w tym roku wyjazdy nad morze lub w góry były nagrodą dla uczniów w wieku 8-12 lat, którzy wyróżniali się na co dzień wzorową postawą i uzyskali wysokie wyniki w nauce. Według danych GUS ponad 50% dzieci w Polsce nie wyjeżdża w trakcie wakacji poza miejsce zamieszkania[1], choć to najlepszy sposób na zregenerowanie sił przed kolejnymi szkolnymi wyzwaniami. Gotowi na nowy rok szkolny są już z pewnością uczestnicy pierwszych turnusów „Wakacji z Muszkieterami”, którzy w zeszłym tygodniu wrócili z kolonii w Jastrzębiej Górze i Murzasichlu.
Uczestnikami 10-dniowego wypoczynku byli również podopieczni Świetlicy Środowiskowej dla dzieci im. Kubusia Puchatka, którzy 6 lipca powrócili z Jastrzębiej Góry. Każdego dnia dzieci korzystały z różnorodnych atrakcji m.in. wycieczki do Trójmiasta, wizyty w Oceanarium i na krytym basenie, ogniska integracyjnych, kina letniego czy nocnych gier „z dreszczykiem”. Mali Muszkieterowie uczestniczyli również w wielu kreatywnych warsztatach, których zadaniem było rozwijanie talentów tj.: orienteering (trening z mapą i kompasem), rękodzielnictwo, storyboarding (tworzenie komiksów), warsztaty kulinarne, sportowe rozgrywki czy ABC podróżnika.
− Zadowolone miny dzieci powracających z naszych wakacji, to najlepszy dowód na to, że wypoczynek był udany. Zadbaliśmy o to, aby program kolonii był urozmaicony. Poza standardowym plażowaniem i zwiedzaniem okolicznych atrakcji, nasi podopieczni brali udział w warsztatach kulinarnych, biegach na orientację, a także zgłębiali wiedzę na temat wartości „Małego Muszkietera”, takich jak np.: uczciwość, sumienność i pracowitość – powiedział Marek Feruga, Prezes Fundacji Muszkieterów.
Dodatkową atrakcją dla wypoczywających uczestników kolonii była wizyta ambasadorki akcji, znanej polskiej mistrzyni floretu – Sylwii Gruchały. Dzieci miały okazję poznać podstawy szermierki, oraz zmierzyć się w konkursie wiedzy na temat tej dyscypliny sportu.
Na potrzeby akcji opracowano program rozwijający u dzieci cechy pozwalające osiągnąć życiowe cele. Jego motto brzmi: „To charakter, a nie kapelusz z piórem, czyni z Ciebie Muszkietera!”. Przypomina ono podopiecznym Fundacji, że należy nieustannie pracować nad swoim rozwojem. Uczestnicy kolonii, wzięli udział w zajęciach utrwalających 8 uniwersalnych wartości uosabianych przez „Małego Muszkietera”: odwagę, uczynność, otwartość, wrażliwość, mądrość, sumienność, pracowitość i uczciwość.
−Widząc, jak świetnie bawią się uczestnicy „Wakacji z Muszkieterami” cieszę się, że mogę współtworzyć tę akcję. Każde dziecko zasługuje na chwilę beztroskiego wypoczynku w gronie rówieśników. Dzięki Fundacji Muszkieterów udało się zapewnić taki wypoczynek niemal 1000 zdolnym uczniom z całej Polski. Wyjazd ten był nagrodą i mam nadzieję, że utwierdzi ich w przekonaniu, że warto pracować i być szlachetnym. –mówi Sylwia Gruchała, wielokrotna medalistka olimpijska w szermierce, ambasadorka akcji „Wakacje z Muszkieterami”.
Muszkieterowie przygotowali dla niemal 1000 swoich podopiecznych 4 wakacyjne wyjazdy: dwa nad morzem (w Jastrzębiej Górze) i dwa w górach (w Murzasichle).
Honorowy patronat nad akcją objęła Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej
Patronat medialny nad akcją sprawują Wirtualna Polska, Nasze Miasto oraz Parenting.pl.
[1] Raport GUS „Dochody i warunki życia ludności Polski (raport z badania EU-SILC 2014)”, styczeń 2016 r.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)